ارزش تغذیه ای این سبزی ها با پختن بیشتر می شود! | تغذیه سالم

سلامتی

ارزش تغذیه ای این سبزیا با پختن بیشتر می شه!

ممکنه مخالف به نظر برسه، اما بعضی میوه ها و سبزیجات وقتی که پخته می شن از ارزش تغذیه ای بیشتری بهره مند می شن.

آکا ایران: به نقل از عصر ایران، پختن میوه ها و سبزیجات موجب تغییر ظاهر، بافت و رنگا اونا می شه و از این رو جای حیرت زدگی نیس که بعضی از مواد مغذی موجود در اونا هم طی روند پخت از بین برن. بر همین پایه، شاید این جور تو ذهن شما جا افتاده باشه که مصرف میوه ها و سبزیجات به صورت خام سودمندتره.
به گزارش "تری هاگر"، اما واسه بعضی از ما مصرف مواد غذایی خام ممکنه ممکن نبوده و یا خیلی راحت نباشه. از این رو، باخبر شدن از این موضوع که همه سبزیجات وقتی که خام هستن حتما سالم تر نیستن می تونه امیدوارکننده باشه. در ادامه با بعضی سبزیجات که پس از پخته شدن ارزش غذایی بیشتری پیدا می کنن بیشتر آشنا میشیم.
کدو تنبل و دیگه کدوهای زمستونی
کدو تنبل خام واسه خیلی از مردم جهان یه جز اصلی از فهرست غذایی اونا رو شامل نمی شه. اما اگه فکر می کنین کدو تنبل و دیگه کدوهای زمستونی در حالت خام از مواد مغذی بیشتری بهره مند هستن، بهتره این تصور رو تغییر بدین. کدو تنبل پخته دارای همه آنتی اکسیدان های فوق العاده مانند بتا کاروتن است که پس از گرما دیدن جذب اونا آسون تر هم می شه.
مارچوبه
مارچوبه در حالت خام هم استفاده می شه اما پختن اون به شکستن دیواره های سلولی کلفت کمک می کنه که این کار واسه بدن سخته و بر همین پایه، جذب مواد مغذی موجود در مارچوبه مانند ویتامینای A، C، و E، و فولات آسون کردن می شه. پختن مارچوبه موجب می شه تا آنتی اکسیدانا مخصوصا اسید فرولیک بیشتر در دسترس باشن.
گوجه فرنگی
پخت گوجه فرنگی موجب می شه تا آنتی اکسیدان قوی لیکوپن موجود در اون آزاد شه. مصرف بالای لیکوپن با کم شدن خطر دچار شدن به سرطان و حملات قلبی در ارتباطه. پخت گوجه فرنگی موجب شکستن دیواره های سلولی و آزاد شدن لیکوپن می شه که بدن از دریافت اون سود می بره. البته پختن گوجه فرنگی می تونه به کاهش محتوای ویتامین C این محصول منجر شه اما با مصرف منابع دیگه این ویتامین مانند میوه های خونواده مرکبات می تونین این موضوع رو جبران کنین.
هویج
طبق گزارش سایت ساینتیفیک امریکن، هویج پخته دارای سطوح بالاتری از بتا کاروتنه. بتا کاروتن به گروهی از مواد آنتی اکسیدانی تعلق داره که به نام کاروتنوئیدها شناخته می شن و رنگ زرد، قرمز، و نارنجی رو به میوه ها و سبزیجات می بخشن. بدن آدم بتا کاروتن رو به ویتامین A تبدیل می کنه که این ویتامین نقش مهمی در سلامت بینایی، تولید مثل، رشد استخون و تنظیم سیستم ایمنی بدن اجرا می کنه.
قارچ
گوارش قارچای خام از پایه به سختی صورت میگیره. علاوه بر این، گرما دادن به قارچ موجب آزاد شدن مواد مغذی موجود در اون می شه که از اون جمله میشه به پروتئین، ویتامینای B، و مواد معدنی و هم اینکه طیف خیلی از ترکیبات که در دیگر مواد غذایی یافت نمی شن، اشاره کرد. در سنت آسیایی، قارچ هم به عنوان یه ماده غذایی و هم یه دارو در نظر گرفته شده چون اونا می تونن از راه تقویت سیستم ایمنی به پشتیبانی از سدهای دفاعی طبیعی بدن کمک کنن.
اسفناج
فولات، ویتامین C، نیاسین، ریبوفلاوین، و پتاسیم در اسفناج خام فراوون تر هستن اما با پختن اون بر اندازه ویتامین A، ویتامین E، پروتئین، فیبر، روی، تیامین، کلسیم، و آهن دریافتی اضافه می شه و هم اینکه کارتنوئیدهایی مانند بتا کاروتن، لوتئین، و زیگزانتین در اسفناج پخته هر چی بیشتر قابل جذب می شن.
در آخر، باید به این نکته اشاره داشت که مقایسه اندازه مواد مغذی در سبزیجات خام و پخته پیچیده بوده و همیشه باید حولوحوش جور واجور چیزی که به دست میارید و اون چه از کفتون میره رو سبک و سنگین کنین. رویای لیو، دانشمند مواد غذایی از دانشگاه کورنل این نکته رو یادآوری می کنه که بازم رازهای بسیاری درباره چگونگی تعامل مولکولای موجود در گیاهان با بدن آدم وجود دارن.
با در نظر گرفتن اون چه میدونیم، به نظر می رسه بهترین راه و روش خوردن شکلای جور واجور میوه ها وسبزیجات به روشای مختلفه. بر همین پایه، اطمینان بدست میاد که ترکیبی از مواد مغذی به واسطه روشای جور واجور جفت و جور مواد غذایی رو دریافت می کنین.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *