ارزانی سلامتی و جان به بهای «زیبا شدن» | بیماری

سلامتی

تبلیغات خطرناک کانالای فارسی زبون ماهواره واسه فروش داروهای لاغری و زیبایی در کشور و هم فروش آزادانه و بدون منع قانونی این داروها در کرمانشاه زنگ خطری واسه سلامتی مصرف کنندگانه.

چندسالیه که تبلیغات کانالای فارسی زبون ماهواره واسه فروش داروهای چاقی و لاغری بلای جون مردم شده و بدیش اینه تا الان اقدامات مناسبی واسه مقابله با این سودجویان مغرض انجام نشده.

براساس اعلام وزارت بهداشت موارد زیاد و تکراری از مرگ مصرف کنندگان داروهای ماهواره ای در ایران دیده شده و این مهم ضرورت تدوین برنامه های هدف دار واسه برخورد با این مشکل رو می طلبد.

: ارزانی سلامتی و جون به بهای «قشنگتر شدن»

خطر افزایش مرگ ومیر درکشور به دلیل به کار گیری داروهای ماهواره ای

چیزی که در این مورد مطرحه گسترش روز افزون تبلیغات فروش این داروها هستش چون که تا تقاضایی نباشه عرضه کالایی هم نیس اما خطر افزایش مرگ و میر افراد در کشور بر اثر مصرف داروهای چاقی و لاغری ماهواره ای صاحب نامان میدون پزشکی رو برآن داشت تا تحقیق همه جانبه و مفصل دور و بر خطرات مصرف داروهای ماهواره ای ارائه بدن و در همین زمینه پروفسور غلامرضا بهرامی بانی این کار خیر شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حجم زیاد تبلیغات داروهای ماهواره ای رو نشون از فروش بالای این مواد دونست و گفت: در مرحله اول تبلیغات انجام شده در کانالای فارسی زبون ماهواره نیازمند انجام تحقیقات لازم در این مورد بوده که به چه دلیل اهمیت زیادی در کشور به این داده نمی شه و در اولویت برنامه های مسئولان قرار نداره.

داروهای ماهواره ای شامل کورتون و اصل امراضی مثل پوکی استخون است

بررسی انجام شده روی داروهای تبلیغی در ماهواره واسه زیاد شدن وزن و یا چاقی صورت به وسیله پروفسور بهرامی نشون داد که نزدیک به اتفاق این داروها شامل کورتونه چراکه این ترکیب راه متابولیسم بدن رو تغییر داده و دلیل زیاد شدن وزن می شه.

ایشون دور و بر مشکلات مضر مصرف داروهای چاقی و لاغری ماهواره ای اضافه کرد: بدترین نوع مشکلات کورتیکو استروئید اینه که فرد احساس می کنه که به این دارو اعتیاد پیدا کرده چراکه محور آدرنال کارنکرده و بدن پاسخگوی استرس نیس. پوکی استخون، رو شدن عفونتای نهفته، بروز مشکلات روحی و روانی هم از دیگر مشکلات مصرف نا به جای کورتیکو استروئیدهاه.

ادعای کذب وجود ترکیبات گیاهی در داروهای ماهواره ای

پروفسور بهرامی ادعای وجود ترکیبات گیاهی در داروهای ماهواره ای رو کذب دونست و گفت: تحقیقات ما طی یه سال گذشته نشون داد که سوداگران داروی شیمیایی رو به صورت تقلب وارد این ترکیبات کرده و مردم ناآگاه هم مصرف کردن از طرف دیگه خیلی از عطاریا و مراکز غیرقانونی که دارو رو به شکل کپسول و یا قرص واسه درمان چاقی و لاغری عرضه می کنن از این قانون مستثنی نیس.

ایشون در ادامه مطرح کرد: محققان تا الان ترکیبات گیاهی که اثر فعال و برجسته ای که ظرف ۱۵ یا ۲۰ روز واسه درمان لاغری یا چاقی داشته باشه شناسایی نکردن پس چیجوریه بعضیا به صورت زیرزمینی و پنهونی اثر  این داروها رو کشف کردن اگه این امکان وجود داشت کمپانیای تولید دارو وارد رقابت می شدن و از قبل فروش این داروها سود عایدشان می شه.

پروفسور بهرامی به وجود ترکیبات شیمایی مضر در داروهای ماهواره ای اشاره و گفت: در تحقیقات ما ثابت شد تموم فرآورده هایی که واسه رفع ناتوانی جنسی مخصوصا واسه مردان از کانالای فارسی زبون ماهواره تبلیغ می شن شامل تادالافیل، واردنافیل و یا هر دو بوده که این دو ترکیب شیمیایی واسه رفع ناتوانی جنسی استفاده میشن و بعضی وقتا بدون نسخه دکتر هم امکان جفت و جور اون واسه مریض هست.

ایشون با بیان ناراحتی از ناآگاهی مردم در مصرف این مواد گفت: اینم بگیم که هیچ ترکیب گیاهی اون اثر قوی ادعا شده از طرف تیلیغات ماهواره ها واسه رفع ناتوانی جنسی رو نداشته، البته داروهای گیاهی واسه رفع مشکل ناتوانی جنسی هست اما اینکه داروی گیاهی به شکلی برق آسا و به صورت برگشت ناپذیر و انجام چندین کارکرد تو یه زمان بکنه ما سراغ نداریم.

ضرورت آگاهی بخشی به مردم در مورد مضرات داروهای ماهواره ای

پروفسور بهرامی موضوع گرایش به خرید داروهای ماهواره ای در کشور رو نیازمند انجام تحقیق میدونی موثر دونست و اعلام کرد: عده زیادی شک نداشته باشین این تبلیغات رو باور دارن و این مسئله شاید نشون دهنده نبود توانایی ما واسه آگاهی بخشی به مردم و در مقابل کشش مردم به سمت این تبلیغاته که این قضیه جای بحث و سوال داره.

این پژوهشگر برتر کشور در ادامه گفت: دلیل گرایش مردم به جفت و جور داروهای لاغری مشکل زیاد شدن وزن در فرد بوده یا اینکه فرد از نظر روحی و روانی خواهان تغییر هیکل و اندام خویشه داروهای لاغری ماهواره ای از پرمصرف ترین فرآورده ها هستن اما جفت و جور اونا از راه یه شماره تلفن جای بحث داره.

داروهای ماهواره ای صد درصد تقلبیه

ایشون به یافته های تحقیقات انجام شده روی داروهای لاغری ماهواره ای اشاره و گفت: در تحقیقات انجام شده روی ۱۵ نوع از این داروها  به جز یکی دو مورد که ما نتونستیم چیزی درآنا پیدا کنیم فهمیدیم که بیشتر این ترکیبات شامل مواد تقلبی بوده و اینم بگیم که پیدا کردن همه اجزاء تقلب نیازمند زمان طولانی و هم داشتن تکنولوژیای پیشرفته تره.

استاد فارموکولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: باید گفت این داروها دلیل کاهش وزن می شه چراکه اگه اثر لاغری ایجاد نمی کرد مشتری نداشت و خریداری نمی شد اما در سطح جهان در خیلی از کشورها این مسئله مورد تحقیق قرار گرفته.

پروفسور بهرامی گفت: تحقیقات علمی ما نشون داد که داروهای ماهواره ای صد در صد تقلبd بوده و تقلب انجام شده روی اونا به دو شکل مسهل و ملینه این داروها شامل ترکیبات ضد اشتها و هم  داروی سمپاتومیمتیک و ضد اضطراب بوده.

ایشون بیشترین نوع تقلب در داروهای ماهواره ای رو تقلب مسهل گفت و گفت: با اضافه ;vnk یه ترکیب مسهل وزن فرد کم میشه و نکته ناراحت کننده اینه که مسهلای اضافه شده در این داروها دارای تاییدیه نیستن.

خطر وجود ترکیبات سرطان زا در داروهای ماهواره ای

پروفسور بهرامی از وجود ترکیبات مضر سرطان زا در داروهای ماهواره ای خبر داد و گفت: وجود ترکیباتی مثل فنول فتالئین که به دلیل رابطه مستقیم اون با سرطان بیشتر از ۵۰ ساله که از بازار دارویی خارج شده در داروهای ماهواره ای ثابت شده.

ایشون بیان داشت: چیزی که مطرحه به کار گیری ارزون ترین تقلبا و بی کیفیت ترین و پرعارضه ترین مسهل در ترکیبات داروهای لاغری ماهواره ایه و علاوه بر اون بعضی از ترکیبات دارویی ضد افسردگی و مشتقاتی مثل آمفتامین هم در این داروها یافت شد که هیچکدام بدون تقلب نبوده و بدیش اینه مصرف این داروها با مشکلات بسیاری همراه س.

پروفسور بهرامی در تشریح دیگر مشکلات زیان بار داروهای ماهواره ای اضافه کرد: داروهایی که شامل مشتقات آمفتامین بوده عوارضی مثل مشکلات زیاد قلبی و هم مرگ و میر رو به دنبال داشته که مشکلات اون بعضی وقتا در دراز مدت نمایان می شه.

ایشون با استناد به تجربیات علمی خود مدعی شد هر چی فرآورده شکیل تر و گرون تر باشه تقلب اونم بیشتر بوده و بعضی از این داروها با تکنولوژیای پیشرفته ظاهر فریب ساخته شده.

تنها راه حل درمان چاقی و یا لاغری مراجعه به پزشکه

پروفسور بهرامی راه حل اساسی واسه رفع مشکلات چاقی و یا لاغری رو مراجعه به دکتر عنوان و گفت: اگه فرد تمایل به داروی شیمیایی یا گیاهی  داشته باشه هر دو این ترکیبات در داخل کشور هست و مریض واسه حصول نتیجه مطلوب باید صبور باشه.

یه دکتر متخصص پوست و مو هم در این رابطه گفت: تاثیرگذاری خیلی از مواد آرایشی درمانی که در ماهواره تبلیغ می شه غیر واقعی بوده چراکه با وجود ادعای اونا مبنی بر داشتن مجوز ساخت و فروش، این مواد تحت نظارت وزارت بهداشت تولید نشده ان.

ادعای تاثیر مواد آرایشی درمانی ماهواره ای غیر واقعیه

علی ابراهیمی با اعلام اخطار جدی به عواقب بسیار مضر به وجود اومده به وسیله مصرف مواد آرایشی ماهواره ای گفت: با در نظر گرفتن این که تبلیغات مخصوصا در کانالای ماهواره ای هزینه زیادی رو در بر داره به هنگام فروش مواد آرایشی قسمت بزرگی از هزینه تبلیغات رو از مشتری دریافت می کنن و به فرض مثال کرمی که به قیمت ۱۵۰ هزار تومن به فروش می رسه قیمت حقیقی اون ممکنه ۵ هزار تومن باشه.

ایشون در ادامه گفت: این که ادعا می شه یه کرم در آن واحد چندین کار تخصصی مثل برطرف کردن لک، جوش، جای جوش، چروک و هم شفافیت پوست انجام میده ادعای غیر واقعیه چراکه حتی فروش چندین لیزر به مریض این توانایی رو نداره.

ابراهیمی مراجعه به دکتر رو راه حل رفع مشکلات پوستی دونست و گفت: مریض باید به دکتر متخصص مراجعه کنه و دکتر براساس نوع تشخیص مبادرت به تجویز دارو کنه، بدیش اینه مصرف داروهای ماهواره ای مشکلاتی از جمله حساسیتای پوستی رو واسه خیلی از مصرف کنندگان ایجاد کرده و  اون طور که ادعا می شه تاثیر لازم رو ندارن.

ایشون اضافه کرد: با در نظر گرفتن شرایط امروز بیشتر خونواده ها یه دستگاه در منزل دارن و تماشاگر این تبلیغات هستن اما چیزی که تاسفباره تمایل مردم به خرید این مواد و پرداخت هزینه های زیاد در این برهه اقتصادی خاصه.

به نظر می رسه مشکل اساسی، باور مردم به این داروها و فروش گسترده اونا هستش که با تبلیغات گول زننده و جذاب بیننده رو به خرید اون وسوسه کرده اما باید این واقعیت رو قبول کرد که اگه رسانه ما جاذبه نداشته باشه ماهواره ها جای اونو می گیرن.

چیزی که مطرحه اینه که ارزون ترین و هم بی کیفیت ترین مسهل در داروهای چاقی و لاغری ماهوره ای به کار برده شده  چراکه شدت و اثر و سود بیشتری  داره و هیچ عقل سلیمی در عالم پزشکی تاثیرگذاری سریع و بدون برگشت داروهای به اصلاح گیاهی واسه درمان چاقی، لاغری و یا ناتوانی جنسی رو قبول نمی کنه.

ضرورت دخالت مراجع ذی صلاح واسه مقابله با تبلیغ و فروش این داروها در کشور

باور پذیر نیس که این داروها به صورت زیرزمینی در افغانستان، پاکستان و یا در داخل کشور تولید شده باشه چراکه بعضی وقتا تکنولوژی ساخت این مواد به اندازه ای ظریف و قشنگتر بوده که بنظر میاد در کارخانه هایی با فناوری مدرن ساخته شده.

با وجود اینکه تبلیغ دارو در ایران ممنوع اعلام شده اما تبلیغ دارو بر مبنای عقلانیت از راه رسانه ها در خیلی از کشورها آزاده.

اگه در تبلیغاتشان ادعا می شه که این داروها در کارخانه های معتبر با اعتبار جهانی ساخته شده پس جای بسی سوال داره که به چه دلیل چگونگی فروش اون بسیار مورموزانه و فقط از راه یه شماره تلفن به وسیله افراد بدون صلاحیت انجام می شه.

ضرورت دخالت مراجع ذی صلاح قضایی و انتظامی واسه مقابله با تبلیغات و فروش داروهای ماهواره ای در کشور و مخصوصا استان کرمانشاه بیشتر از هر برهه دیگری احساس می شه و لازمه که مردم هم به صداقت این تبلیغات مسموم دودلی کنن.

منبع: مهر

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *