ارزانترین و بی ضررترین درمان چربی و قند خون بالا!؟ | چاقی

سلامتی

 

 

 

فیبر یا الیاف موادی هستن که در دیواره سلولی گیاهان یافت می شن و قابل گوارش درمعده آدم نیستن و می تونن بدون اینکه جذب شن از دستگاه گوارش عبور کنن.

فیبرها در راه عبور از دستگاه گوارش آب رو در خود نگه می دارن و بعضی از اونا با اتصال خود به مواد دیگه، فایده های درمانی پیدا می کنن.

فیبرها در میوه و سبزی، غلات و حبوبات کامل به زیادی یافت می شن.

فیبرهای مواد غذائی به دو دسته تقسیم می شن:

گروه اول فیبرهای نامحلول مانند سبوس گندم (نونای سبوس دار و پوست بعضی میوه ها و صیفیا مانند سیب، خیار، گوجه فرنگی).

و گروه دوم فیبرهای محلول مانند میوه ها و سبزیا، نون جو دو سر و حبوبات و سبوس برنج.

در افراد بالغ و سالم دست کم روزی ۳۰ گرم فیبر باید مصرف شه که پیشنهاد می شود۲۰ گرم اون از نوع نامحلول و ۱۰ گرم اون از نوع محلول باشه.

واسه دست پیدا کردن به ۳۰ گرم فیبر باید روزانه حدود نیم کیلو میوه و سبزی یا ۶ واحد حبوبات و غلات غنی از فیبر مصرف شه. نونای سفید مانند نون لواش، غلات غنی از فیبر تلقی نمی شه.

فیبرهای محلول در کاهش چربی و قند خون و پیشگیری از بعضی مریضیای قلبی و عروقی نقش اصلی رو اجرا می کنن و فیبرهای نامحلول در کاهش یبوست، سرطان روده و بعضی مشکلات دیگه موثر هستش.

مصرف فیبر از سرطان، بالا رفتن چربی و قند خون، یبوست و بعضی مریضیای گوارشی جلوگیری می کنه.

خواص فیبر

۱- فیبرها با جذب آب، مواد غذایی رو کلفت تر می کنه و افراد با خوردن اون احساس سیری و پری معده می کنن. پس یکی از راه های کاهش اشتها و تناسب اندام هم تلقی می شه.

۲- وقتی با خوردن فیبر و جذب آب، حجم مدفوع زیاد می شه حرکات روده ها راحت تر و بیشتر می شه و از یبوست جلوگیری می شه. یبوست در ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد پیدا میشه و موجب مشکلاتی چون التهاب، عفونت، درد و سرطان روده بزرگ می شه (سومین سرطان شایع در جهان) که به دلیل تماس روده با مواد جذب نشده به مدت طولانی ایجاد می شه.

۳- تحقیقات نشون میده اگه زنان علاوه بر ۳۰ گرم اندازه مصرف روزانه فقط ۱۰ گرم در روز فیبر بیشتری مصرف کنن خطر دچار شدن به سرطان سینه در اونا به نصف کم میشه.

۴- فیبرهای محلول با اتصال به اسیدهای صفرا که دارای کلسترول هستن مانع جذب اونا می شن و از این روش چربی و کلسترول خون رو کاهش میدن. به خاطر همین اولین پیشنهاد به کسائی که کلسترول خون بالاتری دارن، مصرف فیبر بیشتر در کنار غذاهای کم چرب است. اضافه کردن فیبر محلول به رژیم غذائی کاهش ۱۵درصدی کلسترول بد (LDL) رو داره.

۵- مصرف فیبر به اندازه کافی موجب می شه هضم مواد نشاسته ای با سرعت کمتری انجام شه، در نتیجه قند به آهستگی و به اندازه های کمتری وارد خون می شه و از بالا رفتن یهویی قند خون جلوگیری می شه

.

نکات قابل توجه:

۱- بهتره همراه با فیبر بیشتر مقداری آب بیشتری بخورین و تا امکان داره فیبر خام و نپخته استفاده کنین.

۲- آدمایی که مریضی خاصی نداشته باشن، می تونن به ازای هر ۱۰۰۰ کالری، ۱۵ گرم فیبر مصرف کنن (بیشترین حد ۶۰ گرم در روز).

۳- پیشنهاد می شه نون کامل (سنگک، نونای سبوس دار، جو، جو دو سر) جانشین نون های سفید مانند لواش شه.

۴- بعضی مریضیای گوارشی با مصرف فیبر موافق نیستن و مصرف زیادتر از اندازه فیبر می تونه در جذب بعضی مواد مانند کلسیم، آهن، روی مشکل بسازه.

۶- به طور طبیعی با مصرف نیم کیلو سبزی و میوه در روز، نونای سبوس دار، مصرف حبوبات و غلات غنی از فیبر میشه نیاز بدن به فیبر رو تامین کرد و از سرطان، یبوست و بعضی مریضیای قلبی عروقی، دیابت و کلسترول بالا پیشگیری کرد و درصورت نیاز به مصرف بیشتر با اضافه کردن پوسته غلات (سبوس) اونا رو غنی از فیبر ساخت.

 

 

 

 

.

منبع : taknaz.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *