ارتودنسی همراه با جراحی فک چیست؟ | بیماری

سلامتی

: ارتودنسی همراه با جراحی فک چیه؟

: دکتر محمد بهناز (متخصص ارتودنسی )

در درمانهای ارتودنسی به دو ساختار اسکلت صورت ( استخون فکین) و دندانه ها  توجه می شه .اگه ساختار اسکلت فکین مشکل داشته باشه امکان جفت شدن مناسب و ایده ال دندانه ها (اصطلاحا اکلوژن مناسب) جفت و جور نمیشه و باطبع از نظر زیبایی صورت هم مشکلاتی هست.

 

 

در سنین قبل از بلوغ امکان اصلاح ساختار اسکلت فکین با پلاکهای متحرک وجود داره اما در سنین بالا که تکامل استخوانها کامل شده ، واسه اصلاح ساختار اسکلت نیاز به انجام جراحی فک در کنار درمان ارتودنسی دندانه ها هست. البته در هر سنی امکان حرکت دندانه ها هست و اگه تقریبا روابط فکی قابل قبول وجود داشته و مریض از نظر زیبایی ظاهری صورت خود مشکلی نداشته باشه ؛ فقط با درمانهای ارتودنسی مشکل مریض مرتفع می شه. در مواردی که مشکل فکی شدید باشه و یا مریض تمایل به تغییر در ظاهر صورت خود رو داشته باشه ،نیاز به انجام جراحی فکه که به وسیله جراح فک و صورت انجام می شه.

 

روند درمان بدین صورته که اول باید درمان ارتودنسی واسه مریض انجام شه تا دندانه ها مرتب شده و مهمتر از اون رابطه مناسبی بین دندانه های بالا و پایین ایجاد شه تا در اتاق عمل که فکها ( یه فک و یا دو فک بسته به نوع مشکل) به وسیله جراح جابجا می شه ،با در نظر گرفتن رابطه دندانه ها به صورت مناسبی در جای مناسب خود قرار گرفته و اثبات شن. پس از حدود ۴- ۶ هفته بعد جراحی درمان ارتودنسی مریض ادامه پیدا می کنه تا رابطه پایانی دندانه های بالا و پایین به صورت به طور کامل ایده ال به دست بیاد.

 

در واقع درمان ارتودنسی مریض دو مرحله س :

 مرحله اول قبل از جراحی که بسته به مشکل مریض بین ۶ تا ۱۲ ماه زمان میبره

 

مرحله دوم پس از جراحی که حدود ۶ تا ۹ ماه زمان میبره

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *