ارتودنسی سریع خوب نیست | بیماری

سلامتی

از طرف دیگه بعضی وقتا تبلیغاتی رو می بینیم که روشای ارتودنسی سریع رو پیشنهاد می کنن.

با دکتر فریبرز امینی، متخصص ارتودنسی و مدیر گروه و دانشیار بخش تخصصی ارتودنسی دانشکده دندونپزشکی دانشگاه آزاد تهران، در این باره به گفتگو نشسته ایم.

آقای دکتر! اصلا، روشی هست که بشه دندونا رو ظرف مدت کوتاهی مرتب کرد؟

در درمانای ارتودنسی واسه رفع مشکل بی نظمی دندونا، هنوز روشی که بتونه مشکل رو سریع نابود کنه وجود نداره.

هر چند با ترکیب درمانای جراحی و ارتودنسی به وسیله جراح که به صورت برشای عمودی روی لثه و استخون آرواره در بین دندون هاست و می تونه همه دندونا و یا تعدادی از دندونا رو دربرگیرد و نصب دستگاه های ارتودنسی، میشه سرعت درمانای ارتودنسی رو بیشتر کرد و در نتیجه طول درمان رو کم کرد.

پس از گذشت حدود ۲۰ سال و یا بیشتر از ایجاد این روش، هنوز این روش درمانی به شکل عادی و عادی در نیامده.

ردیف کردن سریع دندونا چه عوارضی واسه بیماران به دنبال داره؟

به طور کلی مدت درما نای ارتودنسی و یا بهتر بگم سرعت حرکت دندونا به تراکم (سختی) استخون مریض، اندازه تحلیل و تشکیل استخون، سن و جنس مریض، نوع و روش درمانی بستگی داره؛ مثلا ممکنه تو یه نفر طول مدت درمان ۱ سال و در دیگری که همون مشکل رو داراس، به ۵/۱ تا ۲ سال زیاد شه.

کلا در ارتودنسی سریع، تموم مشکلات بین و بعد از جراحی مانند از دست دادن کارکرد درست درد، التهاب، آسیب به ریشه دندون و از طرفی ثبات دندانا بعد از درمان، هنوز به طور دقیق بررسی نشده.

معمولا سرعت مناسب واسه ارتودنسی دندونای بی نظم چقدره؟

کلا سرعت مناسب واسه حرکت دندونا از یه ناحیه به ناحیه دیگه در دهن، بیشترین حد یه میلی متر در هر ماهه که بستگی به عوامل زیادی مانند سن و جنس مریض و … داره؛ مثلا طول مدت درمان در بیماران کم سن کمتر از افراد سن بالا است و یا در خانوما کمتر از آقایانه.

از کجا بفهمیم که نیروهای وارد بر دندون بیشتر از حده؟

همیشه یه علامت اخطار دهنده واسه هر کارکرد غیرمعمول و ناصحیح در بدن به نام "درد" هست. معمولا نیروهای زیاد باعث درد متداوم و زیادتر از اندازه عادی می شن. منظور از حد عادی اینه که بیشتر بیماران در روزای اول درمان و یا در طول درمان ارتودنسی، در ناحیه دندونا مقداری درد دارن که این دردها معمولا زود از بین می رن و مریض به نیروهای وارده به وسیله دستگاه های ارتودنسی عادت می کنه، به طوری که تا آخر درمان احساس درد نداره. به طورکلی ممکنه بیماران در روزای اول این درد رو هنگام جویدن غذا احساس کنن که بعد از چند روز کم شده و از بین میره.

اینجاش خیلی مهمه که در این مرحله مریض نباید از عمل جویدن دوری کنه، چون خود عمل جویدن باعث خون رسانی بیشتر به ریشه های دندون و کاهش درد می شه، طوری که در روزای اول واسه کاهش درد میشه جویدن آدامس رو به مریض پیشنهاد کرد.

اگه نیروهای وارده خیلی زیاد باشه، می تونه باعث التهاب لثه، تخریب ریشه دندون، تخریب استخون آرواره، لقی زیادتر از اندازه دندونا و حتی از دست دادن دندونا شه.

یکی دیگه از علایم نیروی زیاد، لقی زیادتر از اندازه عادی دندون هاست.

لقی دندون در اثر ارتودنسی سریع قابل برگشته؟

لقی دندونا در بین درمان ارتودنسی، چیزی طبیعی و عادیه، چون در ارتودنسی، دندون باید میزانی از لقی رو به دست آورد تا بعد بتونه حرکت کنه، البته این لقی خیلی کم و به وسیله مریض قابل احساسه. لقی دندون در حد طبیعی، به طور قطع بعد از درآوردن دستگاه های ارتودنسی از بین میره و مریض نباید از این موضوع ناراحت باشه.

اگه لقی دندانا بیشترین حد دو هفته تا یه ماه بعد از ارتودنسی بمونه، چیزی غیرطبیعیه و مریض واسه آزمایش بیشتر باید به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کنه.

آقای دکتر! واسه ارتودنسی به چه دندانپزشکانی باید مراجعه کرد؟

ارتودنسی براساس نوع دندون، فرق داره، منظور دندونای شیری، دندونای جداسازی نشده (وقتی که کودک در دهن ترکیبی از دندونای شیری و دائمی داره که معمولا بین سنین ۷ تا ۱۴ سالگیه) و دندونای دائمی .

هدف من از این تقسیم بندی اینه که خیلی از درمانای ارتودنسی واسه دندون های جداسازی نشده می تونه به وسیله دندانپزشک عمومی انجام گیرد، اما مریضایی که نیاز به ارتودنسی ثابت دارن، بهتره به کارشناسان ارتودنسی مراجعه کنن.

مشکلی که الان در جامعه هست، نبود فرق بین این دو گروه یعنی دندانپزشک عمومی و کارشناسان ارتودنسیه، چون خیلی از بیماران با دیدن کلمه ارتودنسی روی تابلو و یا سربرگ دندانپزشک عمومی فکر می کنن که اون دندانپزشک، متخصص ارتودنسیه.

البته این به اون معنی نیس که همکاران محترم دندون دکتر عمومی نباید کاری در این مورد بکنن. اونا در مراحل درمانی اولیه می تونن کمک زیادی واسه کاهش مشکلاتی که ممکنه در آینده واسه کودک پیش بیاد، بکنن و دست کم کاری که می تونن، بکنن، اینه که در صورت تشخیص به موقع مشکل، اونو به متخصص ارتودنسی برگشت بدن تا هم مدت زمان درمان، و هم هزینه درمان و از همه بهتر عواقب احتمالی درمانای پیچیده مثل درد، تحلیل ریشه، استخون و … کم بشه.

جفت و جور مصاحبه : دکتر گلرخ ثریا

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *