ارتودنسی ثابت یا متحرک | بیماری

سلامتی

ارتودنسی ثابت یا متحرک

: ارتودنسی علمی که به لطف پیشرفت تکنولوژی در رشته پزشکی به وجود اومده و با اون میشه دندانه های کج و نامرتب دندون رو به حالت عادی درآورد. واسه مرتب کردن دندانه ها دو حالت هست که به اون ارتودنسی ثابت و یا متحرک می گن و ما در این مقاله از سایت سلامت می خوایم به این دو مورد بپردازیم . با ما همراه باشین.

ارتودنسی

هدف از درمان ارتودنسی، از هر یک جور که باشه مرتب کردن دندون ها یا رفع ناهنجاریای فکیه. درمان ارتودنسی به دو شکل ثابت و متحرک انجام می شه.

اُرتودُنسی  یکی از رشته های تخصصی  دندون پزشکی است. این کلمه مرکبه از دو واژه لاتین "ارتو" به معنی "راست" و "درست" و "ادوس" یا جدا اون "دنس" به معنی " دندون". ارتودنسی یکی از مهمترین رشته های تخصصی دندانپزشکیه. هم اینکه اولین تخصص معرفی شده در دندونپزشکی هستش

کار ارتودنسی بیشتر اصلاح مال اکلوژن یا جفت شدن ناجور دندانهاست. این می تونه به وجود اومده به وسیله موقعیت نادرست دندانه ها یا دو فک نسبت به هم باشه یا ممکنه درجاتی از هر دو مشکل تو یه فرد موجود باشه. درمانای ارتودنسی ممکنه تنها بر اصلاح موقعیت دندانه ها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمانای ارتوپدیک) متمرکز باشه. از جنبهٔ دیگه میشه درمانهای ارتودنسی رو به درمان با دستگاه های ثابت و متحرک تقسیم کرد. دستگاه های ثابت دستگاه هایی هستن که در طول درمان احتیاجی به خارج کردن اونا از دهن به وسیله مریض وجود نداره و اجزای اصلی تشکیل دهندهٔ اونا براکت و سیمه. براکتا همون اجزای کوچیکی هستن که به وسیله چسب خاصی به دندون چسبونده می شن. در بین مردم از اصطلاح سیم کشی یا سیم بستن دندون هم واسه اشاره به این عمل استفاده می شه. دستگاه های متحرک انواعی هستن که مریض می تونه در طول درمان اونا رو از دهنش خارج کنه، البته بعضی وقتا این خارج کردن ممکنه طبق تجویز ارتودنتیست محدود به زمانای کوتاهی مانند زمان غذا خوردن یا مسواک زدن باشه. این نوع دستگاه ها در بین مردم به "پلاک" مشهورند.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت:

ارتودنسی ثابت به دلیل پیچیدگی بیشتر و نیاز به ظرافت کاری بالاتر، در دوره دندون پزشکی عمومی آموزش داده نمی شه و آموزش اون در دوره تخصصی ارتودنسی انجام می شه، پس باید واسه درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد. در این درمان، هدف اصلی معمولا مرتب کردن کامل دندون هاست که با ارتودنسی متحرک ممکن نیس. ممکنه واسه مرتب کردن دندانا نیاز به کشیدن دندونای دائمی باشه و به این دلیله که اندازه دندونای دائمی موجود بیشتر از اندازه فکه. معمولا بیماران نگران هستن که در صورت کشیدن دندانا، فضای اونا خالی می مونه. اما اگه دستور کشیدن دندون به درستی داده شده باشه، این نگرانی بیخوده و فضای حاصل از اون در درمان ارتودنسی ثابت به طور کامل بسته می شه.

به نقل از : کشیدن دندون به قصد درمان با ارتودنسی متحرک اشتباهه، چون دندونای مجاور دندون کشیده شده به جای این که به طور کامل به سمت اون فضا حرکت کنن، به سمت اون کج می شن که مشکلات زیادی رو بوجود میاره.

منظور از ارتودنسی ثابت اینه که مریض نمی تونه دستگاه ارتودنسی رو از دهن خارج سازه، بر خلاف ارتودنسی متحرک که مریض معمولا در زمان غذا خوردن یا در ساعاتی از شبونه روز دستگاه رو در می آورد. ارتودنسی ثابت معمولا شامل براکتای ارتودنسیه که روی دندانا چسبونده می شه و ارتودنسی متحرک شامل دو دسته کلی می شه پلاکای متحرک واسه حرکات جزیی دندانا و دستگاه هایی که واسه رفع ناهنجاریای فکی مانند عقب بودن فک پایین یا بالا به کار می رن.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک:
از دستگاه های متحرک واسه مرتب کردن دندانا در شرایطی استفاده می شه که یا نامنظمی دندانا کم و تنها تو یه یا دو دندون باشه و یا این که سن مریض واسه انجام درمان ارتودنسی ثابت کمه، یعنی هنوز دندونای شیری با دندونای دائمی جانشین نشده ان.

دستگاه های متحرک هر چند در مرتب کردن دندانا به اندازه شکلای جور واجور ثابت موثر نیستن، اما در رفع ناهنجاریای فکی در سنین رشد (کودکی و نوجوونی) می تونن بسیار موثر باشن. شکلای جور واجور مختلفی از این دستگاه ها وجود دارن که بسته به این که مشکل فکی، کوچیک بودن فک پایین، فک بالا و یا بزرگ بودن هر کدوم از اونا نسبت به دیگر ایه، از شکلای جور واجور خاصی در سنین مشخصی استفاده می شه.

ارتودنسی درد داره؟

همه وسایل مورد استفاده در ارتودنسی دندون ممکنه در اول باعث درد و ناراحتی فرد شن. اگه درد از بین نرفت، دندانپزشک می تونه تنظیماتی رو بکنه تا به رفع ناراحتی فرد کمک کنه. کم وقتی پس از این که بریس تنظیم شد، دندون معمولاً درد میگیره، اما این درد پس از یه مدت برطرف می شه.

طول درمان

طول درمان ارتودنسی دندون واسه هر فرد فرق داره، اما ممکنه درمان ۱۲ الی ۳۰ ماه طول بکشه واسه بزرگسالان این زمان ممکنه طولانی تر باشه، چون استخون صورت دیگه رشد نمیکنه. رعایت بهداشت دندانا و لثه ها کمک می کنه تا درمان در زمان خودش و در راه درست انجام بشه.

مشکلات

وسایل مورد استفاده در ارتودنسی دندون به خودی خود نمی تونن باعث ایجاد آسیب شن، اما تمیز کردن ضعیف اونا و استفاده زیاد از مواد غذایی شیرین و نوشیدنیا می تونه آسیب جدی به دندانا وارد کنه. بخاطر این لازمه دندانا و لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهن با دقت زیاد و بطور منظم تمیز شن، تا عوارضی واسه دندون نها به وجود نیاد.

ارتودنسی ثابت

منبع:سیمرغ
ویرایش و خلاصه کردن:

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *