ارتودنسی ثابت چیست؟ | بیماری

سلامتی
: مجموعه: پیشگیری بهتر از درمان

: ارتودنسی ثابت چیه؟

 

هدف از درمان ارتودنسی ثابت

حرکت دندانه ها در فضای مناسب، تنظیم دندانه های شلوغ و اصلاح روابط دندانه های دو فکه. دندانا به خاطر این نامرتبند که یا شخص اندازه فکش کوچکه و یا اندازه دندون هاش درشته و جهت مرتب کردن دندون ها با ارتودنسی ثابت یا متحرک نیاز به ایجاد فضای لازم جهت وارد کردن دندونای خارج از قوس به داخل قوس دندانی داریم.

 

ارتودنسی ثابت (Fixed orthodontics)

منظور از ارتودنسی ثابت اینه که مریض نمی تونه دستگاه ارتودنسی رو از دهن خارج کنه. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگینایی برروی دندون چسبونده شده و ثابت می گردن. به این نگینا براکت می گن. این روش درمانی برخلاف درمانهای متحرک، وابسته به همکاری مریض نیس.

 

در درمانهای ارتودنسی ثابت میشه ماهی یه میلیمتر دندون رو حرکت داد

 

درمان ارتودنسی ثابت

در درمانهای ارتودنسی ثابت میشه ماهی یه میلیمتر دندون رو حرکت داد و این در بعضی مقاطع درمانی خیلی مشخص نیس. در بعضی از موارد از مریض براساس نوع ناهنجاری دندون کشیده می شه. در این جور از بیماران در چند جلسه اول حرکت دندانه ها بخوبی مشخصه و دندانه ها به جای فضای خالی حرکت داده می شن که از نظر مریض خوب میشه دید. مریض باید ماهی یه بار جهت درمان ویزیت شه.

 

در هر جلسه بعد از فعال کردن کشا، سیما و یا فنرها ممکنه مریض مقداری درد داشته باشه که کم کم در هفته اول کم میشه. بعضی وقتا در بین جلسات معاینه به دلیل حرکت دندانه ها ممکنه مقداری از انتهای سیما از آخرین دندون خارج شه و باعث احساس تیزی و آزار گونه مریض شه که در این صورت نیازه مریض وقت اورژانس گرفته و زودتر از موعد مقرر به مطب مراجعه کنه تا انتهای سیم کوتاه شه.

 

در مرحله ارتودنسی ثابت براکتا روی دندانه ها چسبونده می شن و یه سیم از بین براکتا گذرونده می شه که با کشای بسیار ظریف به براکتا انداخته می شه. این کشا می تونن سفید و یا رنگی باشن. این کشا در هر جلسه تعویض می شه ولی سیما ممکنه هر جلسه عوض نشه و براکتا هم تا انتهای دوره درمانی در دهن باقی می مانند.

 

در بعضی از موارد نیازه که از مریض دندون کشیده شه که براساس نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری، سن مراجعه مریض، می تونه هر نوع دندانی باشه که معمولاً آسیاهای کوچیک فک بالا و پایینه. اما به عنوان یه قانون هیچوقت نباید دندانه های نیش کشیده شه حتی اگه به طور کاملً بیرون زده و یا نهفته باشن مگه شرایط به شکلی باشه که دندون نیش نهفته در موقعیتی قرار گرفته باشه که امکان حرکت دادن اون وجود نداشته باشه.

 

معمولاً دندانه های آسیای کوچیک کشیده می شن و دندون نیش در فضای مناسب قرار داده می شه. بعضی وقتا براساس شرایط موجود ممکنه یه دندون ثنایا از فک پایین در قسمت جلو کشیده شه. فواصل دندانی کشیده شده با رفع شلوغی دندانه های دیگه و یا با عقب بردن دندانه های قدامی فک بالا و پایین پر می شن. فواصل ایجاد شده در اثر کشیدن دندانه ها با حرکت بقیه دندانه ها در آخر درمان به طور کامل بسته می شه و مریض مشکلی از نظر داشتن فضا بین دندانه ها، نداره.

 

معمولاً بیماران نگران هستن که در صورت کشیده شدن دندانه ها فضای اونا خالی می مونه اما اگه دستور کشیدن دندون به درستی داده شده باشه این نگرانی بیخوده. در اثر درمان ارتودنسی و حرکت دندانه ها به فضای دندون کشیده شده، ممکنه فضا واسه رویش دندانه های عقل محیا شه. کشیدن دندون عقل یا مولر سوم باعث مرتب شدن دندانه های جلو نمی شه و از فضای دندون عقل یا مولر سوم نمیشه واسه منظم کردن دندانه های نیش یا قدامی استفاده کرد.

 

به شرط وجود سلامت لثه ها و بافتای نگه دارنده دندانه ها امکان حرکت دندانه ها با ارتودنسی ثابت در هر سنی هست. هرچند با افزایش سن مختصری سرعت حرکت دندانه ها کم میشه. ولی به عنوان یه قانون کلی بهتره مریض قبل از بلوغ ویزیت شه تا بشه از رشد فکین در جهت رفع ناهنجاری کمک گرفت.

 

ارتودنسی ثابت به دلیل پیچیدگی و نیاز به ظرافت کاری بالاتر، طولانی بودن مدت درمان، در دوره دندونپزشکی عمومی آموزش داده نمی شه و آموزش اون فقط در دوره تخصصی ارتودنسی انجام می شه. پس باید واسه درمان با ارتودنسی ثابت فقط به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

 

مدت درمان ارتودنسی ثابت

طول درمان ارتودنسی ثابت به صورت میانگین ۲ ساله ولی براساس نوع ناهنجاری مریض و شدت مشکل می تونه بیشتر هم بشه.

 

در طول درمان اتودنسی ثابت از چه غذاهایی باید دوری کرد؟

مریض موقع دوره درمانی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت مثل ته دیگ، بلال، میوه های هسته دار، زیتون و چیزای دیگه ای به جز اینا رو استفاده کنه. وگرنه براکت از دندون جدا می شه که باید براکت جدیدی واسه مریض چسبونده شه که این می تونه باعث طولانی شدن زمان درمان و آسیب به دندون شه. در این دوره مریض از نظر بهداشت، به مراقبتای خاصی نیاز داره تا از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی در دندانه ها جلوگیری بشه.

 

مشکلات نبود درمان ارتودنسی

از مشکلات نبود درمان ارتودنسی دندانا خیلی راحت تمیز نمی شن

 

– اشکال در جویدن و هضم غذا رو داره.

– به خاطر فشار اضافی به لثه، دندانه ها لق می شن.

 

– به خاطر سایش غیر طبیعی، دندانه ها ضعیف می شن.

– می تونه باعث سردردهای طولانی یا دردهای صورت شه.

 

– بعضی وقتا به دلیل تنگی فک، مشکلات تنفسی مانند تنفس از راه دهن ایجاد می شه.

– بعضی وقتا به دلیل تنگی فک  انحراف در فک و مساوی نبودن صورت ایجاد می شه.

 

– دندانه ها خیلی راحت تمیز نمی شن و در نتیجه پوسیدگی و مشکلات لثه رو داره.

– بعضی وقتا به دلیل جفت نشدن درست دندانه ها، گاز گرفتن تکراری زبون یا گونه پیش می آید.

 

– ممکنه موجب ایجاد ناراحتی مفصل گیجگاهی

– فکی شه که احتمال داره با مشکلات شنوایی هم در رابطه باشه.

 

سن مناسب ارتودنسی

اگه سن مریض کمتر باشه درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیزتر هستش

 

درمان بستگی به نوع ناهنجاری، شدت مشکل داره. اگه سن مریض کمتر باشه درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیزتر هستش. در مریضایی که دارای مشکل فکی هستن حتما باید مریض رو قبل از بلوغ معاینه کرد. در مورد پسرها ۹ سالگی و در مورد دخترا ۸ سالگی معمولا مناسب ترین زمونه. 

 

براساس نوع ناهنجاری میشه زودتر هم انجام شه یعنی در بعضی از موارد باید درمان رو حتی زودتر از ۸-۹ سالگی شروع کرد که نوع ناهنجاری تعیین کننده اون هستش. اگه متخصص ارتودنسی در مریض مشکل فکی رو تشخیص بده، باید با کمک دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی مریض درمان شه چراکه در صورت نبود درمان در زمان مناسب، دیگه نمیشه مشکل مریض رو فقط با ارتودنسی درمان کرد و مریض نیاز به جراحی فک داره.

 

پس ویزیت به موقع در درمان ناهنجاریای دندون و فک خیلی با اهمیته ولی اگه مریض دارای مشکل فکی نباشه و فقط دندانش نیاز به درمان واسه ردیف شدن دارا باشن در اون موقع میشه درمان رو در هر سنی انجام داد هرچند در اون شرایط هم بهتره درمان رو در محدوده ۱۰ تا ۱۲ سالگی شروع کرد.

 

پس مریضی که مشکل دندانی داره، می تونه درمان رو در هر سنی به شرطی که مشکلات لثه ای نداشته باشه بکنه ولی اگه مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشه دیگه درمان ارتودنسی به تنهایی فایده نداره و در اون زمان مریض نیاز به جراحی به همراه ارتودنسی داره. اگه مشکل فکی مریض در سنین قبل از بلوغ تشخیص داده شه میشه با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک، مریض رو درمان کرد. دوبارهً تاکید می شه اگه بیماران که مشکل اسکلتی در فک هاشون دارن، در سنین رشد و قبل از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه کنن، درمان موفق تری دارن و میشه از روند رشد در درمان ارتودنسی استفاده کرد.

 

در بیماران بزرگسال، اگه مشکل دندانیه میشه با درمانای غیرجراحی مانند براکت و سیم مشکل رو حل و دندانا رو مرتب کرد ولی اگه مشکل مربوط به اسکلت فکا باشه، تو یه فرد بالغ باید اول مشکلات دندانی رو با ارتودنسی اصلاح و به دنبال اون با جراحی موقعیت فکا رو اصلاح کرد. 

 

مراقبتای بین ارتودنسی

در صورت مشاهده هر گونه زخم و مشکل در بین ارتودنسی به دندونپزشکی مراجعه کنن

 

 مراجعات منظم و به موقع به مطب دندونپزشکی

 

رعایت بهداشت با دقت بسیار زیاد در ارتونسی ثابت و تمیز کردن منظم و یه ریز براکتا و لابه لای سیمهای ارتودنسی، چون که نبود رعایت بهداشت باعث از بین رفتن دندانه ها می شه.

 

در صورت مشاهده هر گونه زخم و مشکل به دندونپزشکی مراجعه کنن.

 

ممکنه پس از گذاشتن پلاک و یا براکتهای ارتودنسی تا چند روزی مشکل صحبت و یا جویدن داشته باشین، نگران نباشین عادت می کنین.

 

از اونجایی که هزینه و طول مدت درمان ارتودنسی ثابت بیشتره، پس بهتر آنست که هر چی زودتر نسبت به اصلاح دندانه ها دست به کار شین که در صورت امکان، ارتودنسی متحرک درمان انجام بشه.

 

• در بین درمان ارتودنسی از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و چسبنده اکیداً دوری کنین.

 

جمع آوری : بخش سلامت بیتوته

ortodonsi.com
doctorrahimi.ir.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *