ارتودنسی با شیوه های نوین و مناسب ترین زمان انجام آن | بیماری

سلامتی

: مناسب ترین زمان واسه اجام ارتودنسی

ارتودنسی یا مرتب کردن دندون ها این روزا طرفداران زیادی داره و خیلی از کوچیک ترا رو می بینین که دندون هاشون رو سیم کشی کردن. تحلیل ریشه و لقی دندانا از مشکلات پس از مرتب کردن دندون هاست.

تازگیا روشی (سیستمی) واسه ارتودنسی در دنیا معرفی شده که دردسرای فوق رو نداره و میشه در حالی که شما در حال مرتب کردن دندون هاتون هستین با خیال راحت لبخند بزنین، بدون این که از ظاهر کششای رنگی و فلزات نگینی شکل روی دندون هاتون نگران باشین. این سیستم نوین رفت و آمداتون رو به مطب کمتر کرده چون که در کوتاهترین زمان ممکن شما رو به نتیجه دلخواهتون میرسونه.

روش نوین مرتب کردن دندانا که طول دوره درمان کوتاه تری داره ، به ایران وارد شده و طرفداران زیادی پیدا کرده .

یه دندانپزشک درباره ویژگیای ارتودنسی گفت:ارتودنسی رفع ناهنجاریای فکی و دندانی واسه رسیدن به بهترین شکل قرار گرفتن دندانا جهت جویدن آسون تر، بهتر صحبت کردن، تنفس درست و درآخر زیبایی صورت است.
ایشون با بیان اینکه در بعضی موارد به دلیل شدت ناهنجاریای فکی مریض باید همزمان با ارتودنسی عمل جراحی فک بکنه که به اون اتوسرجری می گن، ادامه داد:واسه انجام ارتودنسی از دستگاه های متحرک که امکان برداشتن پلاک در اون هست و دستگاه های ثابت استفاده می شه.

: ارتودنسی با روشای نوین و مناسب ترین زمان انجام اون

در ارتودنسی پیشرفته از سیما و وایرهای شفاف و رنگ دندون استفاده می شه

این دندانپزشک گفت:در سالای گذشته بعد از نصب براکدا روی دندانا به وسیله سیما، فنرها و وایرها نیروهایی واسه حرکت دادن دندانا به سمت جلو، عقب، بالا و پایین و رفع چرخش اونا وارد می شد، که اعمال این نیروها به دندانی که قراره حرکت کنه امکان آسیب و آسیب رو به ریشه دندون به وجود می آورد و با تحلیل رشته هایی که ریشه های دندون رو ثابت نگه می دارن باعث لق شدن دندون ها می شن.
این دندانپزشک با اشاره به نکته که واسه حرکت دادن هر دندون اول دندون باید لق و بعد حرکت داده شه و بعد در جای مناسب خودش ثابت شه، گفت:در روشای نوین ارتودنسی دستگاه ها و لوازم نوین فشارایی که به دندون وارد می شه رو محاسبه می کنن و از اعمال فشار زیاد از حد به ریشه دندون، آسیب به اون و لق شدن دندون جلوگیری می کنه.
در ارتودنسی پیشرفته از سیما و وایرهای شفاف و رنگ دندون استفاده می شه که باعث دید کمتر و زیبایی بیشتر دندون می شه و تو یه جور از ارتودنسی نوین. هم سیما از پشت دندون کشیده می شن که دید بسیار کمی داره.
ایشون در مورد سن مناسب واسه ارتودنسی اقرار داشت:بهترین سن واسه ارتودنسی وقتیه که هم دندونای شیری و هم دندونای دائمی در دهن وجود دارن که در این دوران امکان اعمال هرگونه تغییر فکی و دندانی روی مریض هست.
سن مناسب واسه ارتودنسی در افراد جور واجور فرق داره و در بعضی از بیماران بهتره وقتی مبادرت به ارتودنسی شه که دندونای دائمی به طور کامل در اومده باشن و در بعضی از افراد بهتره جهت قرار گرفتن دندانا در مکان مناسب خود قبل از رویش دندونای دائمی ارتودنسی انجام شه و اینم بگیم که امکان انجام ارتودنسی در همه سنین هست ولی هرچه سن کمتر باشه به دلیل نرم تر بودن استخوانا ارتودنسی بهتر انجام می شه.
این دندانپزشک بیان داشت:واسه مرتب کردن دندانا نیاز به فضای خالی در فکه و یکی از راه های ایجاد فضای مناسب کشیدن ۴ دندانه اما در روش نوین و در صورت مراجعه در زمان مناسب میشه با بزرگتر کردن فکا میشه فضای کافی واسه مرتب کردن دندانا بدون کشیدن اونا به وجود آورد.

ایشون یاد آورشد:بهتره پزشکان قبل از مبادرت به ارتودنسی محاسبات لازم و بررسی دقیق رو در مورد تغییرات فکی بکنن تا در روند درمان مشکلی پیش نیاد.

ارتودنسی با روشای نوین و مناسب ترین زمان انجام اون

۵۸
منبع : باشگاه خبرنگاران / م.ف

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *