ارتقای سواد تغذیه ‌ای جامعه | تغذیه سالم

سلامتی

بی توجهی به تغذیه می تونه نتیجه های جبران ناپذیری واسه جامعه به بار آورد و ارتقای سطح سواد تغذیه ای جامعه، امروزه به عنوان یکی از اساسی ترین برنامه های سلامت مورد توجه همگانه.

حالا خوبیش اینه این موضوع در سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران روش زوم شده. در ۳ دهه بعد از انقلاب اسلامی، نتیجه های بزرگی در بخش سلامت واسه کشور حاصل شده که کاهش سوء تغذیه از موارد مهم و افتخارآفرین اون هستش، اما هنوز تا حد ایده آل فاصله زیادی داریم.

باید گفت گسترش رو به رشد چاقی، چربی و قند خون بالا، بی شک رابطه مستقیمی با الگوی مصرف مواد غذایی در کشور داره.

اصطلاح رژیم درمانی یا درمان با رژیم ، به معنی به کار گیری رژیم غذایی فقط واسه بیماران نیس، بلکه واسه افراد سالم هم هست، یعنی افراد سالم هم باید به نوبه خود از رژیم غذایی مناسب استفاده کنن تا به این وسیله از دچار شدن به سوء تغذیه محفوظ بمونن و از سلامت کامل بهره مند شن.

یکی از موضوعاتی که در بخش سواد تغذیه ای به اون توجه می شه، مکملای غذایی – رژیمیه. مکمل یا supplement ، کامل کننده نیازای سلولی آدم به ویتامین ها یا املاحه و وقتی به کمک می آید که مواد غذایی به هر دلیل نتونن نیازای فرد رو به صورت کامل تامین کنن.

مشاهدات علمی نشون داده مکملای رژیمی، اثرات بسیار سودمندی بر سلامت فرد دارن، اما به شرطی که با رعایت ملاحظات خاصی انجام بشه.

درسته که راز سلامت و نشاط در تغذیه سالم نهفتهه و تامین کافی ویتامین ها و ریزمغذی ها و مواد معدنی، کلید تندرستی و سرحالی انسانه، اما باید به این نکته توجه داشت، این تشخیص پزشکه که تعیین می کنه:

بدن فرد به کدوم مکمل غذایی و به چه مقداری نیاز داره؟ یا کدوم مکمل با برنامه غذایی یا برنامه دارویی فرد تداخل داره؟ یا مصرف کدوم مکمل ها همراه با هم ممکنه واسه فرد خطرآفرین باشه؟

چگونگی جفت و جور و تامین این مکملا هم مهمه و حتما باید از داروخانهای مجاز، تایید شده و تحت نظارت انجام بشه. متأسفانه چندیه تماشاگر بروز پدیده قاچاق مکملا در کشور هستیم و این موضوع دلیل بی اعتمادی زیادی در میان پزشکان و هم اینکه همه مردم شده.

در واقع مکمل های غذایی که دارای مجوز هستن، از یه سو هنگام ورود به وسیله کارشناسان امر در وزارت بهداشت، تحتِ کنترل و نظارت قرار می گیرد و نام کشور تولید کننده، تاریخ تولید و اندازه مواد مؤثر اونا هم مشخصه و از طرف دیگه تحت برنامه نمونه ورداری دائمی وزارت بهداشته تا نسبت به سلامت این فرآورده ها قبل از رسیدن به دست مصرف کننده، اطمینان کامل انجام بشه.

یکی از راهکارها واسه اطمینان از صحت و اصالت این فرآورده ها، آشنا کردن مردم با فرهنگ استفاده درست از مکملای غذایی سالمه.

مردم به واسطه اهمیتی که واسه سلامت، تندرستی و سرحالی خود قائل هستن، نباید فرآورده هایی رو  که به صورت قاچاق و بدون نظارت وزارت بهداشت وارد کشور می شه، مصرف کنن.

واقعا مکملا از زمان های بسیار قدیم در طب سنتی وجود داشته و حالا به صورت مدرن و براساس اطلاعات و تحقیقات علمی جدید تولید و مصرف می شن، ولی شرط موفقیت این مکملا در تامین سلامت جامعه اون هستش که فرهنگ به کار گیری اونم به صورت درست و علمی در کشور پایه ریزی شه.

سعید اویس- همشهری

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *