ارتش بدن را با این ها مجهز کنید (۱) | تغذیه سالم

سلامتی

کمبود جزیی مواد مغذی مانند زینک، سلنیوم و آهن هم می تونه قدرت دفاعی بدن رو کاهش داده و بدن رو در برابر عفونتا و بیماریا ضعیف کنه.

سلولای سیستم ایمنی بدن رو به گروه های یه ارتش تشبیه می کنن. ناپلئون بناپارت میگه که یه ارتش به واسطه شکمش پیش میره. یعنی این که اگه غذای این ارتش تامین نشه پای کمیت اون لنگ می زنه و به زودی شکست می خوره. پس اگه ارتش بدن هم به درستی تغذیه نکنه هر ویروس و میکروبی که از راه می رسه اونو شکست داده و ما رو مریض می کنه؛ حتی کمبود جزیی مواد مغذی مانند زینک، سلنیوم و آهن هم می تونه قدرت دفاعی بدن رو کاهش داده و بدن رو در برابر عفونتا و بیماریا ضعیف کنه. معمولا با بالا رفتن سن کارکرد سیستم ایمنی بدن هم ضعیف می شه؛ اما فرقی نمی کنه در چه سن و سالی باشین. اگه به تغذیه تون اهمیت بدین و مواد مغذی لازم رو جذب کنین سربازهایتان خوب از شما دفاع می کنن. پس پیش به طرف ارتشی قوی با این مواد غذایی.

 

ماست طبیعی

نزدیک به ۷۰ درصد سیستم ایمنی بدن در دستگاه گوارش مستقره و به خاطر همین مراقبت از سلامتی اون از اهمیت بالایی بهره مند هستش. باکتریای به درد بخور موجود در بعضی از ماستا مثلا لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، امورات روده ها رو در دست داره و از اونا در برابر افزایش باکتریای مضر حفاظت می کنه. هر چی اندازه این باکتریای به درد بخور بیشتر باشه امکان این که عوامل مریض کننده امکان جولان داشته باشن کمتر می شه.

پیشنهاد

پیشنهاد می کنیم روزانه یه فنجون ماست طبیعی و بدون قند اضافه استفاده کنین. حواستون باشه که در ترکیب ماستا باکتریای زنده و به درد بخور وجود داشته باشه.

 

ماهی، مرغ، حبوبات، تخم مرغ و مواد غذایی پر از پروتئین

پروتئینا جزو عناصر لازم واسه پادتنا، گلبولای سفید و دیگه عوامل ایمنی بدن هستن که وظیفه مقابله با میکروبا و سلولای سرطانی رو رو دوش دارن. علاوه بر این بیشتر مواد غذایی شامل پروتئین دارای اندازه زیادی زینک، آهن و ویتامین B هم هستن. این مواد مغذی هم نقش موثری در ارتقای سلامت سیستم ایمنی بدن داره. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که افراد سن بالا و هم اینکه گیاهخواران باید به اندازه خیلی از این مواد مغذی جذب کنن. افراد گوشتخوار نباید فقط به مصرف گوشتای قرمز پرچرب رو بیارن. ماهی و مرغ بدون پوست جزو منابع خوب پروتئین و جایگزینای گوشتای پرچرب هستن؛ چون مصرف گوشتای قرمز پرچرب شامل اسیدهای چرب اشباع شده در دراز مدت التهاب زا شده و به سیستم ایمنی بدن آسیب میزنن.

پیشنهاد

روزانه تا ۱۲۵ گرم پروتئین واسه بدن لازمه که با مصرف مواد غذایی پر از پروتئین تامین می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ماهی ساردین هم جزو منابع پروتئینی کم چربه که پر از اسیدهای چرب امگا۳ هم هست. این اسیدهای چرب خواص ضدالتهابی دارن و شامل اندازه زیادی زینک و سلنیوم هم هستن.

 

تخمه کدو

نصف فنجون تخمه کدو تامین کننده ۶ میلی گرم زینکه. زینک یا روی یکی از ترکیبات لازم واسه کارکرد خوب سیستم ایمنی بدنه. یافته های پژوهشا نشون میده که کمبود این ماده که در بین افراد سن و سال دار هم رایجه، بدن رو در برابر عوامل عفونت زا حفاظت می کنه.

پیشنهاد

بدن آقایون و خانوما روزانه به ترتیب به ۱۱ و ۸ میلی گرم زینک نیاز داره. اگه شما در برابر مریضی قرار دارین این اندازه به ۳۰ میلی گرم در روز زیاد میشه. مصرف روزانه دو فنجون تخمه کدو هم اینکه غذاهای دریایی و ران بوقلمون یا گوشت گاو تامین کننده این اندازه از زینکه.

 

چای

محققان دیدن که اندازه بیماریا در کشور ژاپن و در مناطقی که چای سبز می خورن کمتره. این نوشیدنی پرخاصیت شامل ترکیباتی آنتی اکسیدانی (به خصوص EGCG) است که کارکرد سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنن. محققان مدرسه پزشکی هاروارد وضعیت سلامتی سیستم ایمنی آدمایی که چای سبز می خورن رو با وضعیت سیستم ایمنی طرفداران قهوه مقایسه کردن. هر دو گروه در برابر باکتری ای.کولی قرار داشتن. محققان دیدن سلولای ایمنی گروه اول به اندازه حدود ۵ برابر سریع تر در برابر باکتریا عکس العمل نشون میدن. به نظر این محققان این عکس العمل به ترکیبات پرخاصیت چای مربوط می شه.

پیشنهاد

پیشنهاد می کنیم روزانه بین یک تا دو فنجون چای به خصوص چای سبز بخورین. اگه خودتون رو مستعد مریضی میدونید این اندازه رو به ۳ تا ۴ فنجون چای سبز در روز برسونین.

میوه و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات رنگی جزو منابع آنتی اکسیدان ها هستن که ارتش بدن رو مقاوم و مجهز می کنن. در واقع این ترکیبات به درد بخور واسه مقابله با بیماریا یا اثرات داغون کننده استرس لازم و لازمن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که در شرایط مریضی و یا استرس و فشارهای روحی، بدن رادیکالای آزاد بیشتری تولید می کنه. این مولکولا بیشترین حمله رو به غده تیموس می کنن که بیشتر سلولای سیستم ایمنی در اون تولید می شن. وقتی که سلامت این اندام بدن به خطر میفته، سلامت سیستم ایمنی بدن هم دچار تغییرات و افت زیادی می شه. اینطوری توان خود رو در برابر عفونتا از دست داده و اندازه رادیکالای آزاد تولید شده بیشتر می شه. حالا خوبیش اینه آنتی اکسیدانا از بروز این مسائل در بدن پیشگیری می کنن.

میوه ها و سبزیجات شامل اندازه زیادی آنتی اکسیدانا هستن که سیستم ایمنی بدن ما به اون نیاز داره. تنها کاری باید بکنین مصرف میوه و سبزیجات متنوعه. با این کار آنتی اکسیدانای متنوعی هم وارد بدن می شن و با همکاری هم تاثیرشون چندین برابر می شه. مثلا فلاوونوئیدهای موجود در انگور قرمز و مرکبات در ترکیب با کاروتنوئیدهایی که در هویج و سیب زمینی شیرین هست بسیار معجزه گر عمل میکنن.

پیشنهاد

واسه داشتن سیستم ایمنی قوی روزانه بین ۷ تا ۱۰ سهم غذایی میوه و سبزیجات تازه بخورین. میوه های ریزی مانند بلوبری در الویت قرار دارن. شاه توت، توت فرنگی و تمشک و شکلای جور واجور میوه های ریز دیگه هم جزو منابع قابل اعتماد آنتی اکسیدانا هستن.

 

سیر و مکمل اون

سیر مخصوصا سیر خام بهترین همیار سیستم ایمنی بدنه؛ چون اول اینکه شامل خواص ضدباکتریایی قویه و دوم اینکه با ویروسا مقابله می کنه و در آخر این که ترکیبات گوگردی اون پر از آنتی اکسیدان هاست. واسه اینکه بتونین از خواص حداکثری سیر استفاده کنین لازمه که اونو له کرده و بذارین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بمونه و بعد استفاده کنین.

پیشنهاد

روزانه دست کم یه حبه سیر بخورین. مکمل سیر هم واسه جذب بیشتر خواص اون و پیشگیری از دچار شدن به سرماخوردگی و آنفلوانزا خوبه. یافته های پژوهشای محققان انگلیسی که روی ۱۴۶ داوطلب انجام شده نشون میده آدمایی که به مدت ۱۲ هفته در فصل سرماخوردگی یا آنفولانزا مکمل سیر مصرف کردن به اندازه ۵۰ درصد کمتر از آدمایی که دارونما مصرف کردن دچار این بیماریا شدن. می تونین روزانه دو تا سه مرتبه مکمل ۳۰۰ گرمی سیر استفاده کنین. اگه تحت درمان با داروهای ضدانعقاد مانند وارفارین هستین قبل از مصرف مکمل با پزشکتون مشورت کنین چون سیر، خون رو رقیق می کنه.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *