ارتباط گروه خونی با سلامت مغز | بیماری

سلامتی

: تحقیقات محققان دانشگاه شفیلد انگلیس نشون میده که گروه خونی نقش مهمی در پیشرفت سیستم عصبی و چگونگی پیرشدن مغز داره.

: رابطه گروه خونی با سلامت مغز

رابطه گروه خونی با سلامت مغز

به نقل از ساینس، پیری مغز با عواملی مانند تغییر در حجم مغز، عروق و توانایی شناختی، سنجیده می شه. با افزایش سن، حجم مغز کم میشه و تموم سطوح اون از مولکولی گرفته تا مورفولوژی (ریخت شناسی) از این رو به اون رو می شه.

یکی از مهمترین اثرات افزایش سن، کاهش حجم ماده خاکستریه. تحقیقات محققان نشون میده که گروه خونی بر چگونگی تغییر ماده خاکستری و کاهش توانایی شناختی موثره. بررسی حجم ماده خاکستری ۲۰۰ داوطلب بالغ با گروه خونی O و غیر O نشون میده که حجم ماده خاکستری مغز آدمایی که گروه خونی غیر O دارن، با افزایش سن کوچکتر می شه.

در این مطالعه اومده که حجم ماده خاکستری در گروه های خونی A، B و AB ، در نواحی حافظه موقت و گیجگاهی کمتره. این بخش از مغز، اولین ناحیه ایه که در مریضی فراموشی تحت تاثیر قرار میگیره.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام شد و در نشریه Neurology به چاپ رسید نشون میده که احتمال مشکل شناختی با افزایش سن در افردی که گروه خونی AB دارن، بیشتره. این گروه خونی در آمریکا کمتر دیده می شه و تنها چهار درصد از جمعیت آمریکا گروه خونی AB دارن. در ادامه این تحقیقات اومده که شانس دچار شدن به زوال عقل و کاهش حافظه در آدمایی که گروه خونی AB دارن، ۸۲ درصد بیشتره؛ هم اینکه اندازه عامل هشت این افراد بیشتره. عامل هشت پروتئینیه که به لخته شدن خون کمک می کنه. افزایش عامل هشت یکی از دلایل دچار شدن به مشکل شناختی و نابودی عقله.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۱ میلادی نشون میده که علاوه بر عوامل ژنتیکی، عوامل خطری چون اضافه وزن، فشار خون، سیگار، زندگی بی جنب و جوش و رژیم غذایی ناسالم، به کاهش سریعتر حجم مغز کمک می کنن.

یافته های این تحقیقات در Brain Research Bulletin منتشر شده.

جمع آوری و تنظیم:  گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *