ارتباط کیفیت پایین خواب با ابتلا به آلزایمر | بیماری

سلامتی
: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۲۱ دی ۱۳۹۷ ۰۷:۴۵

: رابطه کیفیت پایین خواب با دچار شدن به فراموشی

تحقیقات نوین دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشون میده کیفیت پایین خواب اثرات داغون کننده ای روی مغز داره که احتمال دچار شدن به فراموشی رو زیاد می کنه.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، یه مطالعه نوین از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به همراه تحقیقات رو به رشد و در حال رشد در مورد رابطه کیفیت خواب و دچار شدن به مریضی زوال عقل و فراموشی، روی کیفیت خواب تمرکز کرده و فهمیده که کیفیت پایین خواب و نبود خواب عمیق می تونه منتهی به کاهش مشکل شناختی در مغز شه.

 

خواب خیلی با اهمیته و این چیزیه که هممون مطمئنا اونو میدونیم. تازگیا بعضی تحقیقات نشون دادن که رابطه راضی کننده ای بین مشکل خواب و بیماریای شناختی مانند فراموشی هست.

 

سال گذشته کشف شد که کم خوابی مستقیما می تونه منتهی به افزایش تجمع آمیلوئید-بتا در مغز شه که در افراد گرفتار به مریضی فراموشی دیده می شه.

 

این تحقیق نوین هم رابطه بین خواب و فراموشی رو بیشتر روشن کرده. فرضیه پشت این تحقیق اینه که کاهش کیفیت خواب ممکنه با افزایش پروتئینی در مغز به نام "تائو"(tau) رابطه داشته باشه که در کنار آمیلوئید-بتا نشون دهنده مشکل شناختی مربوط به مریضی فراموشی هستن.

 

 

الگوهای خواب این افراد با به کار گیری حسگرها و مانیتورهای نوار مغزی(EEG) به مدت یه هفته تحت نظارت قرار گرفت. سطوح پروتئینا تائو و آمیلوئید-بتا هم با به کار گیری اسکن PET و یا نمونه گیری مایع نخاعی در همه افراد ردیابی شد.

 

یافته ها نشون داد کسائی که "خواب موج آهسته" رو تجربه نمی کنن، دارای مقدار بیشتری پروتئین تائو در مغز خود هستن.

 

"خواب موج آهسته"(SWS) به فاز سوم خواب می گن که عمیق ترین فاز حرکت غیر سریع چشمه. این مرحله از چرخه خواب شدیدا به اثبات حافظه آدم کمک می کنه و خیلی از محققان هم اینکه تاکید می کنن که خواب موج آهسته واسه حفظ سلامت عمومی مغز حیاتیه.

 

"برندان لیسی" نویسنده این مطالعه نوین توضیح داد: نکته کلیدی اینه که خواب موج آهسته س که با ازدیاد تائو رابطه داره و خواب موج آهسته س که نشون دهنده کیفیت واقعی خوابه. آدمایی که دارای تائوی بیشتری هستن، شبا بیشتر می خوابن و روزا هم بیشتر چرت میزنن، اما خواب اونا کیفیت پایینی داره.

 

بیماریای عصبی سخت تر از اون هستن که فقط در اثر چندین سال کیفیت پایین خواب ایجاد شن، اما محققان فکر می کنن که مشکلات خواب ممکنه یه وسیله اخطار دهنده موثر واسه کمک به پزشکان در تشخیص مشکل شناختی در مراحل ابتدایی باشه.

 

"لیسی" میگه: چیزی که جالبه اینه که ما این رابطه برعکس بین کاهش خواب موج آهسته و پروتئین تائوی بیشتر رو در آدمایی که از نظر شناختی طبیعی یا دچار کمی ضعف بودن، مشاهده کردیم. یعنی کاهش خواب موج آهسته ممکنه بیان کننده انتقال بین حالت طبیعی با حالت اختلالی باشه.

 

ایشون اضافه کرد: درکل خواب افراد می تونه یه روش غیر تهاجمی واسه پیشگیری از مریضی فراموشی باشه.

 

این مطالعه نوین در مجله Science Translational Medicine منتشر شده.

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *