ارتباط کودکان مبتلا به آسم و چاقی | بیماری

سلامتی

: مجله علمی ایران : یه تحقیق نوین نشون میده که کودکان گرفتار به آسم در ۱۰ سال اول تشخیص مریضی، بیشتر از ۵۰ درصد بیشتر در برابر چاقی قرار دارن.

به گزارش تلگراف، محققان می گن که کودکان گرفتار به آسم به دلیل کم تحرکی به وجود اومده به وسیله مشکلات تنفسی، بیشتر به چاقی دچار می شن.

با این حال، یه تحقیق ۱۰ ساله روی بیشتر از دو هزار کودک هم اینکه نشون داده که افراد گرفتار به آسم با به کار گیری اسپریای مسکن در طول حملات آسم می تونن شانس ابتلای خود به چاقی رو تا ۴۳ درصد کم کنن.

محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی هم اینکه به این نتیجه رسیدن که اثر جانبی خیلی از داروهای آسم زیاد شدن وزن است.

از هر پنج کودک بریتانیایی که بین ۱۰ تا ۱۱ ساله هستن یه نفر اونا به چاقی گرفتار بوده و  از هر ۱۱ نفر اونا، یه نفر اسپری و بقیه داروهای آسم مصرف می کنن.

محققان این تحقیق می گن که هنوز دلیل دقیق رابطه بین آسم و زیاد شدن وزن رو به درستی نمی دونن.

یکی از محققان این تحقیق اعلام کرد: آسم و چاقی بیشتر با هم در کودکان اتفاق می افته.

این تیم تحقیقاتی پرونده پزشکی۲,۱۷۱  کودک ۵ تا۷ ساله رو که در زمان پیوستن به تحقیق سلامت کودکان جنوب کالیفرنیا (CHS) چاق نبودن رو مورد بررسی قرار دادن.

در شروع این تحقیق، بیشتر از یه هشتم یا ۱۳.۵ درصد از این کودکان گرفتار به آسم بودن. با گذشت بیشتر از ۱۰ سال پیگیری، محققان به این نتیجه رسیدن یه ششم همه کودکان دچار چاقی شدن.

یافته های به دست اومده از این تحقیق با تکرار انجام این تحقیق روی یه گروه دیگه از کودکان که بین سنین ۹ تا ۱۰ سال بودن تایید شد و این تحقیق تا زمان پایان تحصیلات اونا در مدرسه ادامه داشت.

به گفته محققان این تحقیق تشخیص زودتر از موعد معمولی و درمان آسم می تونه از چاقی دوران کودکی جلوگیری کنه.

بخشی از مشکل محققان اینه که آسم و چاقی مانند یه دور باطل بوده که تاثیر منفی روی همدیگه دارن.

داشتن آسم و چاقی هم اینکه می تونه به پیشرفت بیماریای متابولیک دیگه، از جمله پیش دیابت و دیابت نوع ۲ در زندگی آینده کودکان منجر شه.

یافته های این تحقیق که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شده در مجله Respiratory and Critical Care Medicine به چاپ رسیده.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *