ارتباط کم کاری غده تیروئید و مو های خشک | تغذیه سالم

سلامتی

رابطه کم کاری غده تیروئید و موای خشک

رابطه کم کاری غده تیروئید و موای خشک

تیروئید

دلیل کم کاری غده تیروئید

غده تیروئید مثل بالای پروانه س و در جلوی گردن شما قرار گرفته. غده هیپوفیز هورمون محرکه تیروئید ترشح می کنه که به تیروئید شما فرمون میده چه مقدار هورمون تیروکسین و تری یدوتیرونین ترشح کنه. این هورمونای تیروئیدی، مستقیما بر سوخت و ساز بدن شما تاثیر می ذارن و تقریبا با تموم عملکردهای بدن از جمله رشد مو در رابطه هستن. وقتی که تیروئید شما هورمونای کافی تولید نکنه، یعنی کم کاره و شما گرفتار به وضعیتی به نام کم کاری تیروئید هستین.

اثرات کم کاری غده تیروئید بر مو

با در نظر گرفتن مطالب فروم تیروئید تاک سوخت و ساز نادرست بدن به خاطر کم کاری تیروئید، باعث مشکل در سلامت فولیکول مو می شه. در نتیجه کیفیت موهای شما و هم اینکه سرعت رشد اونا کم میشه. در کم کاری تیروئید ممکنه فهمیده باشین که موهاتون موقع لمس خشک هستن و حتی از خشکی زیاد وز شدن. نرم کننده های شامل پروتئین ممکنه موقتا به شما کمک کنن اما مشکل رو حل نمیکنه. کم کم موهای شما ممکنه اونقدر قدرت و استحکامشان رو از دست بدن که از فولیکول بشکنن.

دیگه علائم کم کاری غده تیروئید

داشتن موهایی خشک حتما نشون دهنده کم کاری تیروئید نیس. در واقع کم کاری تیروئید باعث بروز یه سری از علائم دیگه هم می شه. براساس گزارش سایت اندوکرین، ممکنه علائم کم کاری تیروئید شامل ریزش مو، خشکی پوست، تغییر رنگ پوست، خستگی زیادتر از اندازه، ضعف، افسردگی، نبود تحمل سرما، درد عضلانی، تحریک پذیری، تغییرات قاعدگی یا میل جنسی و زیاد شدن وزن یهویی باشه. علائم کم کاری تیروئید متفاوت هستن. اگه موهای شما شدیدا زبر شدن و هر کدوم از علائم دیگه کم کاری تیروئید رو دارین، بهترین کار اینه که واسه آزمایش به یه متخصص غدد مراجعه کنین.

راه حلا در پیشگیری از کم کاری غده تیروئید

جهت تعیین مقدار کمبود هورمونای تیروئیدی در بدن شما به آزمایش خون نیازه. کم کاری تیروئید با جایگزینای هورمون تیروئید مانند لووتیروکسین و سینتروید درمان می شه. اینجور داروهای تجویزی، فقط هورمون T4 رو واسه بدن شما جفت و جور می کنن. در یکی از مقاله های سایت تیروئید اینفو توضیح داده می شه که در بعضی موارد، بعضی بیماران به یه داروی دیگه با هورمونای T3 و T4 مانند (Armour) نیاز دارن.

جانشین هورمونای عادی به متابولیسم شما کمک می کنه که به درستی کار کنه. به نوبه خود، خشکی و زبری موهای شما اگه مربوط به کم کاری تیروئیدتون باشه، در وقتی که تحت درمان هستین، برعکس می شن. با این حال یادتون باشه که این روند می تونه چندین ماه طول بکشه، یعنی تا وقتی که موهای تازه و سالم از فولیکولاتون بیرون بیان.

توجه:

خشکی مو به وجود اومده به وسیله مریضی تیروئید می تونه پیش نشونه ریزش مو باشه.اگه کم کاری تیروئید شما درمان نشه، این نوع ریزش مو می تونه از الگوی ریزش موی مردونه تقلید کنه. با این حال طبق مقاله سایت تیروئید اینفو، افزایش ریزش مو موقع شونِه زدن و دوش گرفتن عادی تره. دوز نادرست جایگزینای هورمون تیروئید هم می تونه به مشکلات مو منجر شه. بنا به گفته سایت اندوکرین، کم کاری تیروئید درمان نشده می تونه به مشکلات بیشتری از جمله مشکل قلبی، افسردگی شدید و کما منجر شه./ فیتنس مگزین

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *