ارتباط کم خوابی و سرطان سینه ! | بیماری

سلامتی
: طبق یافته های دو مطالعه نوین دانشگاههای سوئد، الگوهای بی نظم خواب سوخت و ساز بدن و کارکرد سلولی رو برهم می زنه و در زنائی که مستعد دچار شدن به سرطان سینه هستن خطر دچار شدن به این مریضی رو تسریع می کنه.

: رابطه کم خوابی و سرطان سینه !

رابطه کم خوابی و سرطان سینه

طبق یه مطالعه که در مجله Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده، یه شب نخوابیدن موجب بروز تغییراتی در بیان ژنا در بدن می شن.

جاناتان سدرنس محقق دانشگاه اوپسالا سوئد تو یه بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، تحقیقات قبلی نشون دادن که بی خوابی بر سوخت و ساز بدن تاثیر میذاره موجب دچار شدن به چاقی و دیابت نوع دو می شه.

محققان تو یه مطالعه ۱۵ مرد سالم رو مورد بررسی قرار دادن؛ محققان این افراد رو به دو دسته تقسیم کردن و یه گروه رو درزمان دو جلسه تو یه شب بیدار نگاه داشتن و به گروه دیگه اجازه دادن که بخوابن.

نمونه های خونی که از افراد مورد مطلعه قبل و بعد از هر جلسه بی خوابی گرفته شد به همراه نمونه های بافت گرفته شده از معده و پای افراد مورد مطالعه نشون داد که تنظیم و فعالیت ساعت بیولوژیک بدن تنها پس از یه شب نخوابیدن تغییر کرده.

محققان با عجیب خوندن سرعت تغییر بیان ژنا به دنبال یه شب نخوابیدن اعلام داشتن:چون این تغییرات یه شبه ایجاد می شه مدت زمان ادامه اونا مشخص نیس.

با این حال محققان خاطر نشون کردن که این تغییرات می تونه بعد از یک یا چند شب خواب خوب از بین بره.

یافته های این مطالعه نشون میده که دست کم بعضی شکلای جور واجور بی خوابی مانند بی خوابیای به وجود اومده به وسیله کارای شیفت شبونه می تونه به بروز تغییراتی در ژنوم بافت ایجاد شه که در دوره های طولانی تر بر متابولیسم بدن تاثیر میذاره.

محققان در مطالعه دیگری که در مجله Current Biology منتشر شده، در آزمایش روی موشا فهمیدن، بروز تومورهای سرطان سینه در موشای گرفتار به مشکل بی خوابی هشت هفته جلو میفته؛ این در حالیه تومورهای سرطان سینه در موشای مستعد به دچار شدن به این مریضی معمولا بعد از ۵۰ هفته نمایان می شه.

محققان با الهام از یافته های این مطالعه نتیجه گیری کردن که الگوهای ضعیف خواب در زنائی که در خطر دچار شدن به سرطان سینه قرار دارن، می تونه خطر دچار شدن به سرطان سینه رو در اونا پنج سال جلو اندازد.

جمع آوری و تنظیم: گروه هفت گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *