ارتباط کمبود ویتامین D و بروز علائم بیماری ام اس | تغذیه سالم

سلامتی

رابطه کمبود ویتامین D و بروز علائم مریضی ام اس

طبق یه تحقیق جدید، نوزادان متولدشده با اندازه ویتامین D پایین، بیشتر احتمال داره در سنین بالاتر به مریضی ام اس گرفتار شن.

رابطه کمبود ویتامین D و بروز علائم مریضی ام اس

مریضی ام اس

دکتر نت مانک نیلسون، سرپرست تیم تحقیق از موسسه استاتنز سرم دانمارک، در این باره میگه: «مطالعه ما اثبات نمی کنه که افزایش اندازه ویتامین D موجب کاهش خطر دچار شدن به ام اس می شه. تحقیقات بیشتری واسه اثبات یافتهامون نیازه.»

به گفته محققان در حدود ۲.۵ میلیون نفر در سراسر جهان گرفتار به ام اس هستن. این مریضی طولانی سیستم عصبی مرکزی از راه اسیب به میلین که ماده چربی روکش کننده الیاف عصبیه شناخته می شه. علائم ام اس متفاوت بوده اما می تونه شامل مشکل در راه رفتن، خستگی، بی حسی و مشکلات بینایی باشه.

اسناد و دلایل نشون میده کمبود ویتامین D در دچار شدن به ام اس نقش داره.

در این مطالعه محققان نمونه خون خشک شده و ذخیره شده در بیوبانک دانمارک رو مورد بررسی قرار دادن. محققان همه کودکان دانمارکی متولدشده از ماه می سال ۱۹۸۱ رو که تا سال ۲۰۱۲ گرفتار به ام اس شده بودن شناسایی کردن.

اونا نمونه خون ۵۲۱ فرد گرفتار به ام اس رو با نمونه خون ۹۷۲ دانمارکی با جنسیت و سال تولد مشابه که سالم و بدون مریضی ام اس بودن مقایسه کردن.

محققان با تقسیم بندی نمونه های خون براساس غلظت ویتامین D به این نتیجه رسیدن افراد دارای بالاترین اندازه ویتامین D نصف افراد دارای کمترین اندازه این ویتامین، در برابر احتمال دچار شدن به ام اس قرار داشتن./ خبرگزاری مهر

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *