ارتباط کمبود ویتامین D با افسردگی و MS | بیماری

سلامتی

: متخصص تغذیه گفت: کمبود ویتامین D ایجاد کننده خیلی از بیماریایی مثل امراض روحی، افسردگی، اضطراب، بیماریای قلبی و عروقی، بیماریای خودایمنی، MS، نبود تعادل، ضعف ماهیچه و طیف خیلی از سرطانای پروستات و سینه می شه.

تیرنگ رضا نیستانی، متخصص تغذیه کمبود ویتامین D رو به دو صورت کمبود حاشیه ای و شدید دونست و گفت: در کمبود شدید بیماریای متابویک استخون مانند نرمی و پوکی استخون پیش میاد که در کشور ما روز به روز سن گسترش اون در حال پایین آمدنه.

ایشون اضافه کرد: کمبود حاشیه ای ویتامین D چون علامتی نداره افراد دنبال درمان اونم نمی رن و ایجاد کننده خیلی از بیماریایی مثل امراض روحی، افسردگی، اضطراب، بیماریای قلبی و عروقی، بیماریای خودایمنی، MS، نبود تعادل، ضعف ماهیچه و طیف خیلی از سرطانای پروستات و سینه می شه.

نیستانی گفت:کمبود ویتامین D بار اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی زیادی رو به جامعه تحمیل کرده و الان روشای دریافت این ویتامین مکمل کمک و غنی سازیه. در مکمل کمک باید از راه دارو مثل قرص و آمپول این ویتامین تأمین شه اما چون تموم آحاد جامعه از این مکملا استفاده نمی کنن یا در صورت مصرف ادامه دار نیس، راه حل منطقی غنی سازی مواد غذاییه که کار پیچیده و سختیه.

این متخصص تغذیه در آخر گفت: واسه غنی سازی مواد غذایی شیر گزینه اول ما بود اما چون به مقدار کافی در کشور مصرف نمی شه نون رو جانشین اون کردیم. الان این طرح داره انجام میشه و مقاله اون ارائه شده که با امید به اینکه تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس تحقق یابد.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *