ارتباط کمبود ویتامین B12 با اوتیسم | اسکیزوفرنی و روند پیری | بیماری

سلامتی

: رابطه کمبود ویتامین B12 با اوتیسم، اسکیزوفرنی و روند پیری

: محققان اعلام کردن که یه وجه مشترک در افراد جوون و مسنی که گرفتار به اوتیسم و یا اسکیزوفرنی هستن، هست؛ هردو دسته اندازه بسیار کمی از B12 در خون خود دارن.

براساس گفته محققان با در نظر گرفتن اینکه میزانB12  در مغز خیلی راحت قابل تشخیص نیس و هچنین کاهش این ویتامین در مغز نسبت به اندازه موجود از اون در خون در سنین بالا، میشه که کمبود B12 می تونه در آخر منتهی به بروز بیماریای اعصاب و روان مثل زوال عقل در سنین پیری، اسکیزوفرنی و اوتیسم شه.

ماه گذشته، یافته های این آزمایشات و یافته ها در نشریه PLOS ONE انتشار یافت. این یافته ها نظریه جدیدی رو در مورد ویتامین B12 و ساز و کار اون در مراحل جور واجور زندگی یه فرد و هم اینکه نقش بسیار موثر اون در کنترل سیستم اعصاب، میگه.

ویتامین B12 کوبالامین هم نامیده مى شه که نقشی حیاتی رو در تولید خون در بدن فرد و هم اینکه سازماندهی کارکرد نرمال سیستم عصبی رو اجرا می کنه. اینم بگیم که از مهمترین منابع ویتامین B12 میشه به غذاهای حیوونی اشاره کرد، هرچند که شاید بشه غذاهای گیاهی رو هم با این ویتامین غنی کرد.

در تحقیقات جدیدی که به سرپرستی ریچارد دث، پروفسور دارو سازى در دانشگاه نوا واقع در فلوریدا انجام شد، مغزهاى بیشتر از ۶٠ مریض متوفى که آدمایی در  بازه سنی جنینی تا ۸۰ سالگی رو شامل می شد، تحت آزمایش قرار گرفت. هم اینکه  ١٢ نفر از افراد مورد آزمایش گرفتار به اوتیسم و ٩ نفر دیگه دچار اسکیزوفرنى بودن. این اولین مطالعه براى مقایسه سطح ویتامین B12 در طول تاریخ بشریته. دکتر دث دراین باره گفت: “سطوح ویتامین B12 از نظر درخشش تاریخى، طبیعى، کاهش سازگارى در طول سال در مقایسه روى افراد سن بالا ١٠ برابر کمتر از افراد جوونه ”.

ایشون هم اینکه اضافه کرد: “براى افراد سن بالا، این کاهش ممکنه چیز بدى نباشه. سطح پایین در سنین جور واجور ممکنه چند درجه اى از پشتیبانی مغز رو به وسیله کاهش سرعت واکنشای سلولى و تولید رادیکالای آزاد، زیاد کنه”. دث گفت:” اما اگه سطوح B12 خیلى پایین باشه،مى تونه بسیار مضر شه. به اون دلیل که مغز جوون ترها هنوز در حال رشد و پیشرفته، کمبود این ویتامین می تونه واسه اون نقصا و نقطه ضعفایی رو به وجود آورد”.

آدمایی که در این مطالعه دچار اوتیسم بودن، همه زیر ١٠ سال داشتن که دارای سطح مشخصی از ویتامین B12 بودن، اما آزمایشات نشون داد که  همین سطح از این ویتامین در افراد ۵٧ ساله هم پیدا میشه. دث گفت: “روشن نیس که این فرق بیان کننده چه چیزیه، اما در کل میدونیم که کمبود شدید ویتامین B12، ممکنه توانایی مغز در ایجاد ارتباطات عصبی رو تحت تاثیر بذاره”.

افراد مورد آزمایش در این مطالعه که گرفتار به اسکیزوفرنی بودن، بین ۳۶ تا ۴۹ سال سن داشتن که اندازه ویتامین B12 اونا هم مثل افراد ۷۲ ساله بود. هرچند که در سنین نامبرده، مغر این آدما به بلوغ کامل رسیده، اما این سطح پایین از ویتامین B12 می تونه در زمان نوجوونی و در زمان بلوغ یه فرد که نقطه شروع مریضی اسکیزوفرنی است، اثر داشته باشه.

دکتر دانیل اسمیت متخصص مغز و اعصاب گفت: “این طرح و مطالعه بسیار جالبه و ارزش ادامه و پی گیری همیشگی رو داره. این تنها یه فرضیه س که کمبود ویتامین B12 در سطح سلولى به تغییر همراهى صفات مغز با طیف اوتیسم همراه هستش”.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *