ارتباط کمبود ویتامین دی با سردردهای مکرر | بیماری

سلامتی

: مردانی که کمبود ویتامین دارن ممکنه در خطر دچار شدن به سردردهای تکراری باشن.

در تحقیقات جدیدی که در فنلاند انجام شد، از ۲۶۰۰ مرد فنلاندی ۴۲ تا ۶۰ ساله خواسته شد نمونه خون بدن و به سؤالاتی در مورد سردردهای تکراری جواب بدن. مردانی که در این تحقیق شرکت کرده بودن عوامل خطرساز مریضی قلبی رو داشتن و بین سالای ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۹ مورد معاینه و آزمایش قرار گرفته بودن.

یافته های آزمایش خون در تقریبا ۷۰ درصد از این مردان نشون داد که سطح ویتامین D در اونا زیر ۲۰ نانوگرم در میلی لیتر (۵۰ نانومول در لیتر) بوده که این اندازه عموماً به عنوان مرز کمبود ویتامین D در بدن حساب می شه. به گفته محققان، کمبود سطح ویتامین D در کشور فنلاند و کشورای شمالی یه نگرانی هستش چون این کشورها در شمالی ترین مناطق کره زمین هستن و کمتر به نور مستقیم خورشید دسترسی داره؛ نور خورشید دقیقاً همون چیزیه که ویتامین D می سازه.

به صورت میانگین، در مردانی که سردردهای تکراری دارن و این سردردها دست کم یه بار در هفته اتفاق می افته، سطح ویتامین دی   ۱۵٫۳ ng/mlه در حالی که در مقایسه با اونا سطح ویتامین D  در مردانیه که سردرد تکراری ندارن ng/ml 17.6 است.

این تحقیقات نشون میده کمبود ویتامین D خطر دچار شدن به بیماریا و مشکلات خاصی مانند سردرد رو زیاد می کنه. تحقیقات نوین یکی از بزرگترین تحقیقاتی بود که در مورد رابطه بین ویتامین  D و سردرد انجام شد.

با این حال، هر دوی اینا تو یه مقطع وقتی بودن و نمیشه گفت که کدوم اول اتفاق افتاده: سردرد یا کمبود ویتامین D. ممکنه اونایی که سردرد تکراری دارن کمتر دلشون بخواد از منزل بیرون برن و کمتر در برابر نور خورشید قرار بگیرن. احتمال وقوع این در فنلاند ضعیفه چون همه مردم دسترسی کمی به نور خورشید دارن.

علاوه بر این، از اونجا که این تحقیقات فقط روی مردان انجام شد، مشخص نیس که در زنان هم صدق می کنه یا نه.

به گفته محققان، تحقیقات بیشتری باید انجام شه تا مشخص شه که مکمل ویتامین D می تونه از این سردردهای تکراری جلوگیری کرده یا اونا رو درمان کنه.

فوت و فن

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *