ارتباط کمبود آهن و کاهش وزن و لاغری | بیماری

سلامتی

: رابطه کمبود آهن و کاهش وزن و لاغری

: اگه به وزن ایده آل تون نمی رسید ممکنه مشکل شما کمبود آهن باشه.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ بدنتون واسه اینکه خوب کار کنه به مقداری از مواد معدنی جور واجور نیاز داره. کاهش آهن می تونه منتهی به مشکل کمبود آهن و در نتیجه باعث از دست دادن اشتها شه. با این حال کمبود آهن می تونه باعث خستگی هم بشه، پس فرد نمی تونه با فعالیتای بدنی کالری بسوزونه و در نتیجه کاهش وزن براش خیلی سخت می شه.

آهن و بدن

آهن ماده ای معدنیه که در مقادیر کم واسه کارکرد مناسب بدن لازمه. یکی از مهم ترین نقشای آهن در بدن ساخت هموگلوبینه، پروتئین حمل کننده اکسیژنی که در سلولای قرمز خونی پیدا می شه. اگه در برنامه غذایی خود به اندازه کافی آهن نگیرین به مرور دچار مشکل کمبود آهن میشین.

کمبود آهن و غذا خوردن

وقتی به اندازه کافی آهن در بدنتون نداشته باشین، دچار چندین نوع علائم میشین.ممکنه فهمیده باشین اشتهایتان کاهش پیدا کرده و همین قضیه منتهی به کاهش وزن یهویی می شه. آدمایی که دچار کمبود آهن هستن ممکنه هوس غذاهایی غیر عادی دارا باشن. کمبود آهن می تونه غذا خوردن رو براتون سخت کنه، چون ممکنه دور دهن و در گلو دچار زخم شید و عمل بلعیدن غذا براتون مشکل شه.

کمبود آهن و ورزش

با اینکه کمبود آهن می تونه باعث شه کمتر غذا بخورین، اما می تونه کمک کنه تا کمتر کالری بسوزونین. وقتی کمبود آهن دارین انرژی تون هم کمتره چون بدنتون به اندازه کافی سلولای قرمز خونی تولید نمی کنه. این باعث می شه ورزش کردن و فعالیتای فیزیکی به دلیل خستگی طولانی، سخت شه. کمبود ورزش و فعالیت بدنی، سوزوندن کالری رو هم واسه بدنتون سخت می کنه، پس آدمایی که تلاش در کاهش وزن دارن ممکنه به دلیل کمبود آهن کارشون سخت شه.

جمع بندی

کمبود آهن می تونه به خاطر از بین رفتن اشتها کاهش وزن رو تقویت کنه، اما از طرفی ممکنه باعث کند شدن کاهش وزن شه ( در افراد جور واجور تاثیر فرق داره ). اگه نگران کمبود آهن هستین با پزشکتون مشورت کنین. کمبود آهن می تونه مشکلی جدی باشه اما مصرف مکمل آهن، بدون اینکه کمبودتان تشخیص داده شده باشه کاری خطرناکه. مصرف زیادتر از اندازه آهن می تونه منتهی به انباشته شدن این ماده معدنی در بدن و در نتیجه آسیب به ارگانا شه.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *