ارتباطی میان سونوگرافی دوران بارداری و اوتیسم وجود ندارد | بیماری

سلامتی

: محققان آمریکایی در بررسی گذشته خود اعلام کردن سونوگرافی دوران بارداری ارتباطی با اوتیسم در کودکان نداره

: ارتباطی میان سونوگرافی دوران بارداری و اوتیسم موجود نیس

آکا ایران: به گزارش تک تایمز، آزمایشات سونوگرافی در دوره بارداری، متداوله و تازگیا، محققان این موضوع که احتمال وجود مشکل طیف اوتیسم در میان کودکانی که در رحم در برابر این روش قرار داشتن، بیشتره، تحلیل کردن.

یافته های این بررسی نوین نشون میده که هیچ ارتباطی میان مدت زمان یا تعداد سونوگرافی دوره بارداری و تشخیص بعد اوتیسم در کودک موجود نیس. این در حالیه که قبلا یه گروه پژوهشی، ارتباطی آماری میان اوتیسم و سونوگرافی نفوذ موج عمیق طی سه ماه اول و دوم بارداری پیدا کرده بود.

دکتر "جودی ابوت" (Jodi Abbott)، نویسنده این تحقیق و دکتر مرکز پزشکی بوستون میگه: عمق نفوذ در واقع فاصله میان مبدل دستگاه سونوگرافی(جستجو کننده) روی پوست و نقطه ای که در سونوگرافی به اون نگاه می کنیده.

این تحقیق، در مجله " JAMA Pediatrics" به چاپ رسید.

عمق نفوذ

عمق نفوذ، دورترین نقطه ایه که با موج سونوگرافی قابل رسیدنه و هیچ ارتباطی با محل قرار گرفتن جنین یا بخشای دیگه نداره.

همون گونه که در مجله "Ultrasound in Medicine" اشاره شده، فرکانس، با حرکت از بین بافت، جذب موج رو زیاد می کنه؛ پس اگه فرکانس بالاتر باشه، سونوگرافی به سطح کم عمق تری نفوذ می کنه.

عمق نفوذ با در نظر گرفتن اندازه هر زن و تعداد بافتایی که ایشون در شکم خود و در میان جنین و مبدل داره، فرق داره و تحتِ کنترل اون نیس.

دکتر "ن. پاول رزمن" (N. Paul Rosman)، متخصص مغز و اعصاب "مرکز پزشکی بوستون" (Boston Medical Center) در آمریکا گفت: یافته های این تحقیق نشون می دهد سونوگرافی موجب اوتیسم نمی شه. در هر حال، هنوز مشکلایی در این تحقیق هست و واسه اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، تحقیق بیشتری لازمه.

سونوگرافی و اوتیسم

سونوگرافی می تونه بافتا رو گرم کنه که این موضوع مضره و موجب ارتعاش بافتا می شه. قبلا این نگرانی وجود داشته که سونوگرافی، تاثیر منفی روی یه جنین در حال رشد به خصوص در نواحی مغز که در مراحل اولیه رشد حساسه، داره.

 

.

منبع : migna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *