ارتباط«اندومترویوز»وناباروری زنان/ علائم بیماری را بشناسید | بیماری

سلامتی

یه جراح و متخصص زنان و زایمون، نسبت به شدید شدن مریضی اندومترویوز به دنبال بالا رفتن سن ازدواج و بارداری، اخطار داد.

دکتر آمنه سادات حقگو در آستانه برگزاری دومین کنگره بین المللی روشای کم تهاجمی زنان و سیزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی، گفت: اندومتریوز اختلالیه که طی اون بافت داخل چاله رحم در جایی خارج از رحم قرار میگیره و براساس مکان قرار گرفتن، علائم متفاوتی بوجود میاره.

این متخصص زنان و زایمون با عنوان این مطلب که این مریضی جنبه ژنتیکی داره، اضافه کرد: اگه یکی از بستگان درجه اول فرد به این مریضی دچار شده باشه، خطر اندومتریوز ۷ برابر زیاد می شه، ولی عوامل دیگری هم به غیر از ژنتیک، در فعال شدن و بروز مریضی دخالت داره.

حقگو با گفتن این که هرچه سن اولین بارداری کمتر و سن یائسگی زودتر باشه، احتمال بروز این مریضی کم میشه، تاکید کرد: یکی از مهم ترین علل گسترش بالای اندومتریوز بالا رفتن سن ازدواج و بارداریه. در واقع بارداری، مریضی رو واسه یه مدت خاموش می کنه و درمانای طبی این مریضی هم بر​ همین اساسه.

مسئول روابط بین الملل کنگره زنان و مامایی، اضافه کرد: با در نظر گرفتن اینکه بافت اندومتر می تونه در هر نقطه ای از چاله لگن و خارج از رحم نفوذ کرده و رشد کنه، براساس مکان قرار گرفتن، شرایط و علائم متفاوتی رو هم بوجود میاره.

حقگو​ اعلام کرد: با اینکه اندومتریوز نشونه های متفاوتی مانند علائم رحمی، گوارشی یا ادراری بوجود میاره، ولی درد زمان قاعدگی یا هنگام نزدیکی، دردهای طولانی لگنی و کاهش باروری از جمله شایع ترین علائم این بیماریه.

ایشون گفت: درد بعضی بیماران گرفتار به اندومتریوز خفیفه و گروهی هم از درد شدید لگنی که بعضی وقتا با تیرکشیدن به پاها یا مجاری ادراری و مقعد همراه س، شکایت می کنن. البته باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین​ شدت درد معمولا ارتباطی با شدت مریضی نداره، یعنی ممکنه کسی اندومتریوز شدیدی داشته باشه، ولی چون نزدیک به اعصاب نبوده، درد آزار دهنده ای رو حس نکنه یا در مقابل، فردی که اندومتریوز خیلی ناچیزی داره، می تونه درد شدیدی رو تجربه کنه.

حقگو در مورد مشکلات آندومترویوز بر وضعیت باروری، اضافه کرد: اگه اندومتریوز از نوع شدید یا متوسط یا همراه با گرفتاری لوله ها و تخمدانا باشه، می تونه موجب ناباروری یا کاهش باروری شه. البته نباید تصور کنین همه آدمایی که به این مریضی گرفتار هستن، دچار ناباروری می شن.

: اگه اندومتریوز ناچیز باشه و محل درگیری هم نزدیک لوله ها و تخمدانا نباشه، ممکنه تاثیر چندانی بر باروری فرد نداشته باشه و در اینجور شرایطی فقط درد و مشکلات قاعدگی اونو اذیت کنه. پس شدت مریضی و اندازه درگیری مریض باید روش زوم بشه.

حقگو اضافه کرد: بعضی وقتا این مریضی میان زنائی مشاهده می شه که چند مرتبه بارداری داشتن و همین مسئله نشون میده اندومتریوز ۱۰۰ درصد دلیلی واسه نازایی نیس، اما ۴۰ درصد موارد نازایی به دلیل اندومتریوز ایجاد می شه.

این دکتر متخصص زنان با تاکید بر اینکه ممکنه علائم اندومتریوز به صورت مشکلات گوارشی بروز کنه، گفت: بعضی وقتا علائم این مریضی به صورت مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر نمایان می شه و ممکنه با درد، تهوع و استفراغ، درد هنگام اجابت مزاج و تغییر عادات دفع همراه باشه و حتی در موارد شدیدتر ممکنه به انسداد روده منجر شه. به خاطر همین خیلی از بیماران گرفتار به اندومتریوز بارها به کلینیکای گوارشی مراجعه می کنن، در حالی که مشکل اصلی​ چیز دیگه ایه.

دومین کنگره بین المللی جراحیای کم تهاجمی و سیزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران در تاریخ ٣٠ دی لغایت ٣ بهمن ۹۵ در مرکز همایشای رازی تهران برگزار می شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *